Zwykła ulotka, bilet, czy plakat z zapowiedzią koncertu to cenne pamiątki, które po latach zyskują wielką wartość. Niestety, bardzo często lądują na śmietnikach, jako niepotrzebne nikomu śmieci. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pasymiu znaleziono na to sposób. W nowo utworzonym Dziale Regionalnym i Dokumentacji Życia Społecznego zgromadzono pokaźny zbiór udostępnionych przez mieszkańców eksponatów ukazujących najnowszą, choć wcale nie tak dobrze znaną, historię lokalnej społeczności.

Codzienność ocalona od zapomnienia
Kierownik Dominik Szkoda przedstawił przybyłym na spotkanie główne cele nowego działu i opowiedział o dotychczas zgromadzonych w nim zbiorach

BIAŁE PLAMY W HISTORII

W poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pasymiu zainaugurowano działalność Działu Regionalnego i Dokumentacji Życia Społecznego, jedynego takiego w powiecie szczycieńskim. Jego tworzenie trwało trzy lata, a zgromadzone w nim eksponaty w dużej części pochodzą od mieszkańców. Odpowiadając na apel kierownika biblioteki Dominika Szkody udostępniali zachowane w rodzinnych albumach fotografie oraz inne ciekawe przedmioty, które na pierwszy rzut oka nie przedstawiają wielkiej wartości, jednak z punktu widzenia regionalisty stanowią cenne świadectwa przeszłości.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.