Chociaż maturzyści zakończyli swe boje na początku czerwca i większość z nich myśli już o egzaminach na studia, w ich dotychczasowych szkołach trwa obliczanie średnich, podsumowanie i wyciąganie wniosków z wyników tegorocznych matur.
ZSZ nr 1
Na 142 uczniów przystępujących do matury, 6 nie zdało części pisemnej, w tym dwie "poległy" już na starcie - przy zdawaniu języka polskiego. Z egzaminów ustnych w ogóle nie było poprawek. Najlepiej wypadła matura z matematyki, którą zdawało aż 78 osób.
Wicedyrektor Henryka Sakowska-Kryszak zauważa, że większość świeżo upieczonych maturzystów składa dokumenty na kilka uczelni, od wielu lat prym wiedzie jednak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski:
- Chodzi o to, że taniej jest studiować blisko domu. Również ze względów finansowych przyszli studenci wybierają studia zaoczne. Mówi się, że dzienne studia są bezpłatne, ale to przecież nie jest cała prawda. Pod uwagę trzeba wziąć koszty utrzymania - podkreśla wicedyrektor.
ZSZ nr 2
Do matury przystąpiło 139 osób. Pisemnych matur nie zdało 16 osób, z czego dwie z obydwu przedmiotów. Ogółem ustna część egzaminów nie powiodła się dwunastu uczniom.
Pomimo tego matury poszły zdecydowanie lepiej niż w ubiegłym roku, szczególnie z matematyki i geografii.
Dyrektor Urszula Filipowicz potwierdza, że także w jej szkole większość maturzystów wybiera się na UW-M i że decydują o tym względy finansowe, np. łatwiejszy i tańszy dojazd.
- Nasi absolwenci nie mają większych problemów z dostaniem się na marketing i zarządzanie, ochronę środowiska czy hotelarstwo. Najbardziej cieszy to, że w ogóle chcą się dalej uczyć - przekonuje dyrektor.
Wychowawca klasy maturalnej Mirosława Papszun zauważyła, że spora część jej uczennic wybiera teraz szkoły wojskowe. Swój wybór tłumaczą nie tyle pociągiem do wojskowego drylu, co troską o przyszłość - ukończenie takiej szkoły gwarantuje dobre zatrudnienie, przydzielenie mieszkania, itp. Oprócz tego przeważająca część osób z klasy zieleni miejskiej idzie na ochronę środowiska, mało popularna jest natomiast architektura krajobrazu.
- Myślę, że jest to wpływ mediów, które bardzo nagłaśniają tematykę ekologiczną. Poza tym, aby dostać się na architekturę krajobrazu, trzeba zdać bardzo trudny egzamin z rysunku - wyjaśnia Mirosława Papszun.
LO
Liceum ukończyło 226 osób i wszystkie podeszły do egzaminu dojrzałości. Pisemnej części nie zdało 11 tegorocznych absolwentów, do poprawek egzaminów ustnych przygotowuje się już 9 osób. Najczęściej wybieranymi przedmiotami na egzaminach były po równo: matematyka, biologia i historia. Co zaskakujące, mało kto decydował się na zdawanie matury z języków obcych.
W tym roku szczególnym zainteresowaniem absolwentów liceum cieszą się kierunki humanistyczne, szczególnie filologie na uniwersytetach w Olsztynie, Gdańsku, Warszawie i Toruniu. Z danych gromadzonych przez władze liceum wynika, że trzy czwarte absolwentów szczycieńskiego LO dostaje się na wyższe uczelnie.
- Taki wynik najlepiej świadczy o dobrym przygotowaniu maturzystów. Dowiodły też tego tegoroczne egzaminy maturalne - udało się nam "zmieścić" w ogólnie przyjętej normie i odsetek nie zdanych matur nie przekroczył 6 - 8% -poinformował dyrektor liceum Piotr Karczewski.
Katarzyna Mikulak
2003.06.18