O krok od tragedii byli uczestnicy wypadku, do którego doszło w piątek 23 stycznia na trasie Szczytno - Pasym w Jęczniku. Około godziny 15.30 kierujący oplem omegą 24-letni Szymon M., mieszkaniec gminy Ostrów Mazowiecka w trakcie wyprzedzania innych samochodów uderzył w prawidłowo jadącego z przeciwnego kierunku nissana sunny. W wyniku czołowego zderzenia kierująca nissanem 21-letnia Judyta O., mieszkanka powiatu ostrołęckiego oraz jej pasażerka doznały złamania kończyn. Obie zostały odwiezione przez karetkę pogotowia do szpitala. Ucierpiał również pasażer opla, który doznał urazu klatki piersiowej. Badania wykazały, że kierujący pojazdami byli trzeźwi. Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin utrzymywały się korki, ruch odbywał się wahadłowo. Utrudnienia na drodze do Olsztyna trwały do godziny 18.00.

PIJANY NASTOLATEK NOCNĄ PORĄ

Nocną jazdę rowerem po spożyciu alkoholu zafundował sobie 16-letni Kamil W. ze Szczytna. Chłopak wpadł w ręce stróżów prawa tuż po północy w poniedziałek 26 stycznia, kiedy przemierzał jednośladem ulicę Odrodzenia. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od nastolatka alkohol. Po przeprowadzeniu badania okazało się, że Kamil W. ma 0,3 promila mocnego trunku w wydychanym powietrzu. Tłumaczył funkcjonariuszom, że to skutek wypitego piwa, które zakupił w jednym ze sklepów spożywczych. Jeśli ta wersja zdarzeń się potwierdzi, sprzedawca odpowie za sprzedaż nieletniemu alkoholu. Za ten czyn może grozić nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Informacja o zaistniałej sytuacji trafi także do sądu rodzinnego i nieletnich.

FIRMY BEZ STRAŻAKA

Dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli firm, nad którymi zawisło widmo zatrudnienia lub przeszkolenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową. Mający obowiązywać od 18 stycznia, budzący wiele kontrowersji i ostro krytykowany przepis nie wejdzie w życie. Minister pracy Jolanta Fedak wysłała kilka dni temu do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 207 i 209 kodeksu pracy dotyczących przepisów przeciwpożarowych. Jednocześnie zwróciła się do głównego inspektora pracy o to, by podlegli mu inspektorzy nie karali pracodawców za to, że wyznaczeni pracownicy nie mają wymaganych kwalifikacji. Przypomnijmy, że w razie wejścia w życie nowelizacji kodeksu, za naruszenie przepisów groziła grzywna od 1 do 30 tys. złotych.

BEZPIECZNIEJSZY WYJAZD Z OLSZTYNA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przymierza się do remontu i częściowej przebudowy drogi krajowej nr 53 od granic Olsztyna do Klewek. Niedawno ogłosiła przetarg na wykonawcę robót. To oznacza, że poprawi się bezpieczeństwo na groźnym dla kierowców wylocie ze stolicy regionu w kierunku Szczytna. W miejscu tym od dawna dochodziło do licznych wypadków i kolizji. Inwestycja obejmuje gruntowny remont i wyrównanie blisko 5-kilometrowego odcinka. Koło Klewek ma być wykonane profilowanie drogi, eliminujące nierówności. W trakcie modernizacji powstaną także nowe zatoki autobusowe i zjazdy na drogi gminne i powiatową. Prace, których koszt szacowany jest na ok. 10 mln zł, mają być zakończone do 31 października.

ZALANA PIWNICA

W czwartek 22 stycznia rano strażacy otrzymali wezwanie do domu jednorodzinnego w Płozach, gdzie wody roztopowe zalały piwnicę. Po interwencji straży udało się opanować sytuację, wypompowując wodę z pomieszczenia.

POŻAR SADZY

W piątek 23 stycznia wieczorem w budynku mieszkalnym na ul. Mickiewicza w Świętajnie wybuchł pożar sadzy w przewodzie kominowym. Przyczyną, podobnie jak w większości tego typu przypadków, było nieczyszczenie komina. Strażacy wygasili piec, założyli na komin sito oraz sprawdzili stan przewodu. Okazało się, że doszło do jego rozszczelnienia na poddaszu budynku.