W miniony weekend postać błogosławionego Jana Pawła II była uczczona chyba w każdej większej miejscowości w Polsce. Do tego grona dołączyły również Szczytno i Jedwabno. galeria >>
W miniony weekend postać błogosławionego Jana Pawła II była uczczona chyba w każdej większej miejscowości w Polsce. Do tego grona dołączyły również Szczytno i Jedwabno.
W wielu miejscach naszego kraju modlitewne czuwania odbywały się w sobotę, w dzień poprzedzający beatyfikację. W Szczytnie kilkaset osób zgromadziło się na czuwaniu dziękczynnym na placu Juranda w niedzielę. Odpowiedni nastrój tworzyły unoszące się do nieba lampiony w kształcie serca. O wstawiennictwo nowego błogosławionego prosili w specjalnych aktach: duchowni, władze miasta, służba zdrowia, służby mundurowe, rodziny i młodzież. Odmówiono również po raz pierwszy litanię do bł. Jana Pawła II. Nie zabrakło także pieśni kojarzących się z pielgrzymkami Ojca Świętego do Polski. Sceny z tych wizyt w ojczyźnie pokazywano na ekranie odwróconego w stronę placu telebimu.
Pod koniec spotkania wyłożono księgę dziękczynną miasta Szczytna, do której będzie można się wpisywać przez nabliższe tygodnie w szczycieńskich kościołach. Kilkadziesiąt osób skorzystało z tej możliwości jeszcze w niedzielny wieczór. Jednym z pierwszych, którzy umieścili swój wpis, był Arkadiusz Leska. - Napisałem krótko: Jesteśmy z Tobą – zdradza wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
Księga zostanie przekazana abp. Wojciechowi Ziembie. Stanie się to podczas mszy odprawionej 28 maja w Trelkówku – w tej właśnie miejscowości późniejszy papież, wtedy jeszcze kardynał, gościł w 1968 r. jako uczestnik kajakowego spływu.
Sobotnim akcentem wprowadzającym w klimat beatyfikacji była msza w szczycieńskim Domu Pomocy Społecznej mającym jako patrona Jana Pawła II. Nabożeństwo poprowadził kapelan DPS-u, ks. dziekan Edward Molitorys.
W niedzielę w naszym powiecie mieliśmy jeszcze jedną uroczystość związaną ściśle z osobą papieża Polaka. W Jedwabnie przy kościele św. Józefa odsłonięto i poświęcono pomnik Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył związany ze Szczytnem, a sprawujący swoją posługę w Olsztynie, ks. prof. Zdzisław Żywica.
(gp)