Nad gminą Jedwabno zawisło widmo finansowej zapaści. Urząd Celno – Skarbowy w Olsztynie stwierdził, że w 2012 r. wydano niezgodnie z przeznaczeniem blisko 1,6 mln zł dotacji na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Wkrótce wojewoda nakaże samorządowi zwrot tej kwoty wraz z odsetkami. - To 1/6 naszego rocznego budżetu i zbyt duża suma, by pokryć ją jednorazowo – załamuje ręce wójt Sławomir Ambroziak.

Czy gmina pójdzie na dno?
W 2012 r. na remont i adaptację budynku ŚDS przekazano 1,6 mln zł dotacji. Żadnych prac w tym czasie jednak nie wykonano

TO BYŁ DOPIERO POCZĄTEK

Gmina Jedwabno może się znaleźć w poważnych tarapatach. Wszystko przez nieprawidłowości związane z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy, jeszcze do niedawna prowadzonego przez Stowarzyszenie Helper. Samorząd już musiał zwrócić do budżetu państwa ponad 70 tys. zł wraz odsetkami po tym, jak wojewoda, na podstawie przeprowadzonej w ubiegłym roku kontroli stwierdził niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie dotacji na funkcjonowanie placówki. W przypadku Jedwabna kwota była i tak stosunkowo niewysoka, biorąc pod uwagę, że służby wojewody zakwestionowały ogółem wydatki na w łącznej wysokości blisko 1,7 mln zł. Dotyczyły one jednak głównie innych gmin, na terenie których Helper prowadził środowiskowe domy. Samorządy, otrzymując z budżetu państwa dotacje, przekazywały je stowarzyszeniu, mając obowiązek sprawdzania prawidłowości wydatkowania środków.

MILIONY DO ZWROTU

Dokonany już przez gminę zwrot pieniędzy to jednak nic w porównaniu z tym, co ją dopiero czeka.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.