Czy użytkownicy Orlików mają powody do niepokoju? Ostatnie doniesienia medialne sugerują, że tak. Według nich, granulat stosowany na boiskach może powodować alergie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy problem ten występuje także w powiecie szczycieńskim.

Czy Orliki są bezpieczne?

DWA GRANULATY

Na Orlikach stosowany jest granulat wypełniający przestrzeń między sztuczną trawą. Istnieją dwa jego rodzaje. Pierwszy, funkcjonujący pod nazwą SBR, jest produkowany drogą recyklingu, m.in. ze starych, zużytych opon samochodowych, uszczelek okiennych czy elementów artykułów gospodarstwa domowego. Z tego powodu może on zawierać różne związki chemiczne, także takie, które powodują alergie. Drugi granulat to EPDM, produkowany w warunkach laboratoryjnych. W jego skład wchodzi sztuczny kauczuk, nieszkodliwy dla zdrowia. Oba produkty różnią się ceną, pierwszy z nich jest znacznie tańszy. Ostatnio w ogólnopolskich mediach pojawiły się informacje o tym, że 8-letni chłopiec z wysoką gorączką i wysypką trafił do szpitala po tym, jak grał na Orliku w piłkę. Miała to być reakcja organizmu na zatrucie kadmem obecnym w granulacie SBR.

NIKT NIE ZACHOROWAŁ

Czy boiska wybudowane przez samorządy w ramach rządowego programu są bezpieczne? Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobne do opisywanego przypadki miały miejsce w powiecie szczycieńskim.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.