CZYM SKORUPKA ZA MŁODU
W miniony poniedziałek obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dla niektórych – po prostu dzień wolny od pracy i jeden z długich weekendów, dla innych – także okazja do zastanowienia się nad własnym patriotyzmem i uczczenia tych, którzy oddali życie bądź zdrowie za naszą wolność.
Patriotyzmu uczy się m.in. w szkołach. Co najmniej część placówek z powiatu szczycieńskiego po raz drugi uczestniczyła w zainicjowanej w ubiegłym roku akcji śpiewania hymnu o godz. 11.11 w ostatnim dniu nauki poprzedzającym nasze święto. Mówienie o rzeczach ważnych warto zacząć jak najwcześniej – oto np. patriotyczne ozdoby wywieszone w oknach przedszkola „Fantazja” (fot. 1).
Narodowe Święto Niepodległości kojarzy się nieodłącznie z wywieszaniem flag. Biało-czerwono w ostatnich dniach było na głównych ulicach Szczytna i innych miejscowości powiatu, gmachach urzędów i instytucji. Naszą uwagę zwróciły zdynamizowane flagi w kształcie skrzydeł husarii, znajdujące się przy szczycieńskim kościele św. Brata Alberta (fot. 2).
W wielu miejscach flag dostatek, zauważyliśmy jednak, że np. na osiedlu pomiędzy ulicami Leyka, Lanca i Solidarności mieszkańcy wielu bloków byli zdani sami na siebie i wywieszali flagi na balkonach (fot. 3). Na całkiem licznej grupie budynków ani na wiatrołapach, ani w innych miejscach nie dostrzegliśmy przygotowanych uchwytów na drzewce.
Rok temu obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w różnych miejscach kraju pojawiły się rozmaite inicjatywy widocznego upamiętnienia wydarzeń z 1918 r. Patriotyczne banery, przytwierdzone na długie miesiące, widzieliśmy chociażby w Olsztynie czy na naszym terenie, bo w Rozogach. Jedna z Czytelniczek „Kurka” podziwiała niedawno w mazurskim Ełku efektowny mural znajdujący się przy jednej z głównych ulic tamtego miasta (fot. 4). W także mazurskim Szczytnie podobnych pomysłów nie zrealizowano.