Coroczne obchody Szczycieńskiego Dnia Ekologii tym razem skoncentrowane były na podsumowaniu projektu „Rekultywacja Jezior Domowego Dużego i Domowego Małego w Szczytnie”.

Czysto, coraz czyściej

Uroczystość, która odbyła się w miniony piątek w auli Gimnazjum nr 2 w Szczytnie, oprócz władz miejskich zgromadziła także gości m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, olsztyńskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To właśnie pomysł olsztyńskiej uczelni, polegający na wprowadzeniu do wód obu szczycieńskich akwenów koagulantu glinowego, przyczynił się wydatnie do podniesienia parametrów wody. Jak poinformował dr Michał Łopata z UWM, przezroczystość każdego ze zbiorników wynosi obecnie wyraźnie ponad metr (wcześniej ok. 0,6 m), zmniejszyła się znacząco ilość fosforu i jest obecnie na poziomie zadowalającym. Co ważne, proces oczyszczania jezior trwa nawet bez wysypywania do wody koagulantu. Efekty prac nad rekultywacją były najbardziej widoczne w kończącym się roku – korzystanie z kąpieli w okresie wakacyjnym utrudniała najwyżej chłodna bądź deszczowa aura. Wcześniej plażę częściej lub rzadziej zamykano.

Głos, oprócz dra Łopaty, zabierały także inne osoby, których praca ma związek z naszymi akwenami, a czas pomiędzy kolejnymi wystąpieniami umilali w piątek uczniowie z Gimnazjum nr 2, prezentując piosenki i skecze z ekologią w tle.

(IZ)