Na czym polega?
Zasady diety są proste, podstawą jest zupa kapuściana, którą można spożywać w dowolnych ilościach. Dodatkowo pierwszego dnia można jeść owoce, drugiego warzywa, trzeciego owoce i warzywa, czwartego nabiał, piątego wprowadza się mięso i ryby, szóstego dnia nie ma zmian, siódmego poza zupą je się ryż brązowy lub kasze gryczaną. Diety tej nie należy stosować dłużej niż tydzień. W tym czasie można zrzucić do 5-6 kg. Każdego dnia powinno się wypijać co najmniej 2 litry wody mineralnej. Dieta kapuściana jest dietą niskokaloryczną a spożywanie kapusty w dużych ilościach ułatwia oczyszczanie organizmu. Jednakże kilogramy utracone w trakcie stosowania diety to w większości efekt pozbycia się wody z organizmu.
Jak wpływa na organizm?
Kapusta, która stanowi główny składnik jadłospisu jest niskokaloryczna, reguluje pracę jelit, zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Zalecane spożycie płynów również wpływa korzystnie na zdrowie. Jednak dieta ta jest uboga w składniki odżywcze i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak w niej białka, węglowodanów złożonych, żelaza, magnezu i wapnia. Niedobory tych składników prowadzą do osłabienia, spadku odporności, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, kurczy mięśni, anemii. Dodatkowo może dojść do podrażnienia wątroby i trzustki. Dieta kapuściana jest bardzo monotonna, po jej zakończeniu większość osób chętnie wraca do starych nawyków żywieniowych co skutkuje błyskawicznym efektem jo-jo.
Dla zdrowia
Kapusta dostarcza wielu witamin i minerałów a przy tym jest niskokaloryczna, więc jej spożywanie jest jak najbardziej zalecane. Wypijanie 2 litrów płynów dziennie usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, zapewnia odpowiednie nawodnienie tkanek i poprawia perystaltykę jelit. Warzywa i owoce powinny być spożywane codziennie w celu dostarczenia odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Ale do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje też białka zawartego w mięsie, nabiale, jajach, węglowodanów pochodzących z razowego pieczywa, grubych kasz, makaronów razowych, brązowego ryżu. Odpowiednią podaż wapnia zapewnia codzienne spożywanie mleka, jogurtów i kefirów naturalnych oraz białego sera. Żelaza dostarcza mięso, zielone warzywa liściaste, pestki sezamu, płatki owsiane. Diety monotonne, eliminacyjne nie zapewnią podaży wszystkich składników potrzebnych do funkcjonowania organizmu, w konsekwencji prowadzą do niedoborów a te do różnego rodzaju schorzeń i chorób. Powinniśmy spożywać produkty różnorodne, pochodzące ze wszystkich grup produktów spożywczych i pamiętać o umiarze.
mgr Marta Niedziałkowska