Na czym polega?

Dieta makrobiotyczna opiera się na spożywaniu ziaren (węglowodany złożone), owoców, warzyw i roślin strączkowych. Dopuszcza również jedzenie ryb. W założeniach jest bardzo podobna do diety wegetariańskiej, jednak w trakcie jej stosowania nie można spożywać poza mięsem mleka i przetworów mlecznych, jaj oraz owoców tropikalnych. W odróżnieniu od diety wegetariańskiej, makrobiotyczna zakłada procentowy podział spożywanych produktów. 50% powinno stanowić pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, zboża i kukurydza, 25% warzywa gotowane lub surowe, zaledwie 10% produkty białkowe takie jak ryby czy rośliny strączkowe, resztę stanowią owoce, orzechy, zupy i owoce morza. Założeniem diety makrobiotycznej jest oczyszczenie organizmu, przywrócenie równowagi oraz utrata około 5 kilogramów w dwa tygodnie. Nie ma określonego czasu jej stosowania, zwolennicy uważają, że powinna być wprowadzona na stałe.

Jak wpływa na organizm?

Dieta makrobiotyczna opiera się na produktach naturalnych, jak najmniej przetworzonych. Ponieważ podstawą jej są węglowodany złożone, dostarcza ona dużo błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit. Warzywa i owoce dostarczają witamin i składników mineralnych a rośliny strączkowe i ryby białka. Dieta jest bardzo uboga w tłuszcze, stosuje się jedynie niewielki dodatek oliwy z oliwek do niektórych potraw. Ilość białka w diecie, szczególnie zwierzęcego, jest znikoma, dlatego też dochodzi do ubytku masy mięśniowej i osłabienia. Może to prowadzić do obniżenia odporności, problemów z gojeniem się ran, zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Niedobór mięsa sprzyja również anemii oraz niedoborom witamin z grupy B. Niewielka ilość tłuszczu wpływa na pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci oraz do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E i K. Brak mleka i produktów mlecznych powoduje niedobór wapnia, w połączeniu z niedostatecznym pobraniem witaminy D efektem może być osteopenia prowadząca do osteoporozy. Dieta makrobiotyczna nie powinna być stosowana przez osoby z osteoporozą, niedokrwistością, chorobami żołądka i wątroby, cukrzycą, kobiety ciężarne i karmiące oraz w okresie menopauzy.

Dla zdrowia

Warto przestrzegać zasady spożywania żywności jak najmniej przetworzonej, produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Jednak do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu niezbędne jest również białko zwierzęce. Najlepiej wybierać chude gatunki mięs, takie jak drób, schab, polędwica, chuda cielęcina i wołowina. Nie należy również zapominać o nabiale, który jest podstawowym źródłem wapnia w naszej diecie. Dobrym nawykiem jest gotowanie wszystkich warzyw i skrócenie czasu obróbki termicznej do minimum. Dieta makrobiotyczna podkreśla zalety gotowania na parze i w szybkowarach, unikanie smażenia i duszenia tradycyjnego. Z diety tej warto też zapożyczyć zasadę unikania tłuszczy zwierzęcych, dodawanie oliwy z oliwek do potraw, zmniejszenie spożycia cukrów prostych a zwiększenie ryb i owoców morza oraz roślin strączkowych.

mgr Marta Niedziałkowska