W kończącym się powoli roku wciąż świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Punktem szczytowym obchodów był oczywiście miniony weekend, podczas którego nie zabrakło w całym powiecie rozmaitych przedsięwzięć mających uświadomić nam doniosłość wydarzeń sprzed wieku.

Dla niepodległejŚwięta państwowe to rzecz jasna szereg działań w szkołach. Wiadomo – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.” W dniach poprzedzających 11 listopada, przypadający w tym roku w niedzielę, w placówkach nie mogło zabraknąć apeli, konkursów,  patriotycznych koncertów czy gier ulicznych przybliżających ważne dla odzyskania niepodległości postacie. W piątek o godz. 11.11 w szkołach Szczytna i powiatu odśpiewano w całości nasz hymn narodowy (fot. 1). Nasi uczniowie wraz z nauczycielami włączyli się w ten sposób w akcję „Rekord dla Niepodległej”, czyli równoczesne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w grubo ponad 20 tys.  szkół. Na forach internetowych znaleźli się złośliwcy, którzy skrytykowali czy wyśmiali pomysł minister edukacji, ale akurat to przedsięwzięcie firmowane przez Annę Zalewską wypadałoby uznać za jedno z bardziej udanych.  

W przeddzień Święta Niepodległości „Kurek” miał okazję uczestniczyć w koncercie szczycieńskiej Kantaty, który odbył się w kościele św. Stanisława Kostki (fot. 2). W ciągu godziny  zebrani mogli przypomnieć sobie słowa i melodie choć części pieśni i piosenek, które tworzą naszego narodowego ducha. Kantata, nagrodzona owacjami na stojąco, wystąpiła a cappella, nazajutrz w kościele Wniebowzięcia NMP można było wysłuchać instrumentalnych popisów uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczytnie. Ten krótki koncert poprzedzał mszę za ojczyznę – po nabożeństwie odbył się tradycyjny  przemarsz pod pomnik Orła Białego.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.