Kilka ostatnich artykułów poświęciłem problemowi nadciśnienia tętniczego – jednej z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wskazywałem na czynniki, które powodują wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Pisałem na temat miażdżycy, która rozwija się wskutek jedzenia produktów zawierających cholesterol, pisałem też na temat problemu nadmiaru soli w diecie, wskazywałem również jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu, ponieważ woda reguluje funkcjonowanie układu krążenia.

Dlaczego stres nas zabija?Dzisiaj chciałbym wspomnieć o najważniejszym czynniku wpływającym na wysokość ciśnienia krwi – o adrenalinie. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza, oraz przez komórki układu nerwowego. Wpływa ona na pracę serca, powodując przyspieszenie jego czynności, zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, obkurczenie naczyń krwionośnych skóry oraz przewodu pokarmowego. Te działania sprawiają, że ciśnienie krwi bardzo szybko się podnosi. Ponadto adrenalina podnosi poziom cukru we krwi. Jest ona zwana hormonem stresu, albo też hormonem strachu, walki i ucieczki. W sytuacji zagrożenia, wzrost ciśnienia oraz podwyższony poziom cukru umożliwia skuteczną walkę lub ucieczkę.

Adrenalina była bardzo potrzebna w dawnych czasach, gdy człowiek idąc do pracy w polu lub w lesie spotykał lwa albo niedźwiedzia. Dzisiaj adrenalina sprawdza się, gdy wtargniemy na jezdnię i słysząc pisk opon pędzącego samochodu musimy szybko odskoczyć w bok. Gwałtowny skok ciśnienia umożliwia naszym mięśniom maksymalny wysiłek. Gdy mija zagrożenie, poziom adrenaliny spada i człowiek się relaksuje. Poważnym problemem jest jednak przewlekły stres, który skutkuje stałym podwyższeniem poziomu adrenaliny oraz napięcia.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.