Termin zgłaszania kandydatów na burmistrzów i wójtów zbliża się do końca. Najwięcej, jak na razie, chętnych do rządzenia gminą, bo aż siedmioro, odnotowano w Dźwierzutach. Jeszcze większe zainteresowanie towarzyszy wyborom do rad gmin. W Szczytnie o 21 miejsc w Radzie Miejskiej ubiegać się będzie… 325 kandydatów.

Długa kolejka do samorządu

TYLKO W WIELBARKU WSZYSTKO JASNE

Sześciu kandydatów stanie do walki o stanowisko burmistrza Szczytna. Rywalami obecnie urzędującej Danuty Górskiej (PSL) będą: Arkadiusz Niewiński (SLD), Krzysztof Pawłowicz (Forum Samorządowe), Grzegorz Rusinowski (PiS), Klaudiusz Woźniak (PO) i przedstawiciel Wspólnoty Samorządowej. Jej szef Adam Żywica nie chce zdradzić nazwiska, ale niemal pewne jest, że będzie to Sławomir Sawicki, który cztery lata temu uzyskał trzeci wynik.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie kandydatów, najintratniejszym zajęciem w powiecie jest rządzenie w gminie Dźwierzuty. O to zabiegać będą: Leszek Dec (komitet Niezależni, wspierany przez wójta Tadeusza Frączka), Krystyna Furtak (Forum Samorządowe), Dariusz Lepczak (Wspólnota Samorządowa), Dariusz Lorenz (SLD), Marianna Szydlik (własny komitet), Czesław Wierzuk (PSL) i Marek Bojarski (PO). Ten ostatni pełniący obecnie obowiązki wójta gminy Dźwierzuty jeszcze niedawno zapierał się, że na pewno nie wystartuje. Faworytką Platformy wydawała się skarbnik gminy Agata Lenkiewicz. Ostatecznie jednak partia postawiła na Bojarskiego.

Emocji nie zabraknie w Jedwabnie. Tam o zdetronizowanie urzędującego wójta Włodzimierza Budnego startującego z własnego komitetu i mającego poparcie SLD, będą zabiegać Bożena Harbaszewska (własny komitet i poparcie PO), Krzysztof Otulakowski (własny komitet i poparcie PSL) oraz Szczepan Worobiej (PiS).

Elektryzujący wyborców pojedynek zapowiada się w Pasymiu. Do walki staną sami burmistrzowie: obecny Bernard Mius (własny komitet, poparcie PSL) oraz jego poprzednicy Lucyna Kobylińska (PO) i Wiesław Nosowicz (Wspólnota Samorządowa).

Ciekawie może też być w gminie Szczytno. Tam z obecnym wójtem Sławomirem Wojciechowskim (własny komitet, poparcie PO i SLD) zmierzą się były wiceburmistrz Szczytna Romuald Rosa (Dobro Wspólne) i szef Wspólnoty Samorządowej Adam Żywica. Jeszcze kilka tygodni temu ten ostatni zapewniał, że w konkury z Wojciechowskim nie będzie stawał.

- To jest polityka – odpowiada na pytanie dlaczego zmienił zdanie.

Co najmniej jeden kandydat, ale jeszcze nieznany, zamierza stanąć w szranki z urzędującym wójtem gminy Rozogi Józefem Zapertem (własny komitet, poparcie PSL). Ma być nim przedstawiciel Wspólnoty Samorządowej.

Spokojnie zapowiadają się także starcia w pozostałych gminach. W Świętajnie Janusz Pabich (własny komitet, poparcie PSL) będzie miał za rywalkę Alicję Kołakowską (PO), polonistkę z gimnazjum w Świętajnie. Z kolei w Wielbarku zapowiada się powtórka sprzed czterech lat. Do tej pory żadne z ugrupowań nie zgłosiło kandydata, który miałby się zmierzyć z obecnym wójtem Grzegorzem Zapadką.

PIĘTNASTU NA JEDNO MIEJSCE

Zamknięte zostały już listy kandydatów na radnych. O 21 miejsc w Radzie Miejskiej w Szczytnie ubiegać się będzie 325 kandydatów zgłoszonych przez dziewięć komitetów: Dobro Wspólne, Forum Samorządowe, PiS, PO, PSL, Razem dla Mieszkańców, Z Górską dla Szczytna, SLD, Wspólnota Samorządowa.

Najliczniejszy dziś w Radzie Miejskiej klub Forum Samorządowe na czele swoich list umieścił radnych: Ewę Czerw, Jerzego Topolskiego, Annę Rybińską i Zbigniewa Dobkowskiego. Z pozostałych radnych Forum Zbigniew Moczydłowski znajduje się tuż za Topolskim, a sam lider Henryk Żuchowski na liście do swojego okręgu zajmuje miejsce … ostatnie. Podobnie jak cztery lata temu.

- Wyborcy będą oddawać swoje głosy nie na podstawie zajmowanych miejsc, a konkretnych dokonań kandydatów – uważa Henryk Żuchowski.

Listy drugiego, najbardziej licznego klubu w Radzie Miejskiej - Razem dla Mieszkańców, także otwierają dotychczasowi radni: Zofia Żarnoch, Robert Siudak, Beata Boczar i Kazimierz Fudali. Inna zupełnie sytuacja jest w Platformie Obywatelskiej. Tam z grona pięciu radnych należących do klubu PO, aż trzech: Mariusz Pardo, Bolesław Woźniak i Piotr Karczewski przeszło do komitetu Z Górską dla Szczytna. W szeregach Platformy został tylko Jacek Augustynowicz, który wystartuje z trzeciej pozycji w swoim okręgu i Dariusz Malinowski – otwierający listę w okręgu nr 3. „Jedynki” otrzymali jeszcze Klaudiusz Woźniak – kandydujący także na burmistrza, Wojciech Wrześniowski, radny pierwszej kadencji i Zbigniew Orzoł.

Czterech radnych w obecnej kadencji zasiadało w klubie PiS. Trójka z nich - Arkadiusz Myślak, Paweł Krassowski i Jan Miller po ostatnich zawirowaniach w szczycieńskich strukturach tej partii wystartuje teraz z list komitetu Dobro Wspólne. Dwaj pierwsi mają „jedynki”, Miller zawalczy z piątej pozycji.

Czwarta radna PiS-u Wanda Napiwodzka znalazła się na drugim miejscu listy Z Górską dla Szczytna do okręgu nr 1. Ustąpiła pozycję tylko liderowi komitetu Leszkowi Mierzejewskiemu. Na listach ugrupowania wspierającego burmistrz Górską znajduje się aż sześciu dotychczasowych radnych z czterech klubów. „Jedynki” okupują Paweł Grzegorczyk (Razem dla Mieszkańców), Henryk Wilga oraz Maryla Wierzbicka (Wspólnota Samorządowa). Na dalszych miejscach znaleźli się radni PO: Bolesław Woźniak i Mariusz Pardo.

W pozostałych ugrupowaniach startujących do Rady Miejskiej pierwsze miejsca na listach do poszczególnych okręgów zajmują:

PiS – Halina Maciejewska, Waldemar Krupiński, Robert Żbikowski i Krzysztof Wilczek;

PSL – Ryszard Kask, Eugeniusz Kaczmarczyk, Konrad Klonowski i Artur Trochimowicz – były radny;

SLD – Joanna Filipiak, Jerzy Kosakowski – były radny miejski, Sławomir Bałdyga – były radny powiatowy i Arkadiusz Niewiński – kandydat na burmistrza;

Wspólnota Samorządowa – Rafał Kiersikowski, Arkadiusz Marczak, Adam Mazur i Karolina Niewiadomska.

(o)/fot. A. Olszewski