Wiadomo, że instynkt bezinteresownego pomagania innymi jest silnie zakorzeniony w ludziach, wielu potrzebuje jednak sprzyjających okoliczności, żeby dać mu wyraz. Dobrą okazją ku temu jest odpisywanie w zeznaniu podatkowym 1% na wspieranie organizacji pożytku publicznego. W tym roku stało się to prostsze.

Dobroczynny procent

MNIEJ FORMALNOŚCI

Zmiany dotyczące przekazywania 1% należnego państwu podatku na cele dobroczynne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy w latach ubiegłych chcieli dokonać odpisu, ale zniechęciły ich do tego skomplikowane procedury. Nowe przepisy zawierają w stosunku do obowiązujących wcześniej dwie istotne zmiany. Pierwsza dotyczy trybu przekazywania sumy stanowiącej równowartość 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Do tej pory podatnik, który chciał to zrobić, musiał najpierw wyliczyć, ile wynosi setna część jego podatku, następnie przelać tę kwotę na konto wybranej przez siebie fundacji bądź stowarzyszenia i na końcu wpisać przekazaną sumę do zeznania podatkowego. Dla wielu osób, zwłaszcza tych zwlekających ze złożeniem PIT-a do ostatniej chwili, taka procedura okazywała się zbyt czasochłonna. W tym roku wpłaty na konto wybranej organizacji dokonuje Urząd Skarbowy. Zadaniem podatnika jest tylko wyliczenie 1% podatku i wpisanie tej kwoty do zeznania wraz ze wskazaniem organizacji, na rzecz której dokonuje odpisu (należy podać dokładną nazwę oraz numer w krajowym rejestrze sądowym). Druga zmiana polega na znacznym rozszerzeniu katalogu podatników mogących podzielić się podatkiem z potrzebującymi. Do tej pory mogły to zrobić wyłącznie osoby rozliczające się z podatku dochodowego od osób fizycznych (wypełniające PIT 37 i 36). Nowe przepisy dają taką możliwość również podatnikom opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28), korzystającym z liniowej stawki podatkowej (PIT 36-L) oraz uzyskującym dochody z kapitałów pieniężnych (PIT 38).

URZĄD ZDĄŻY

Czy nowe zasady wpłyną na to, że chętniej będziemy przekazywać 1% podatku na cele charytatywne? Zdaniem Marianny Zając, kierującej w szczycieńskim Urzędzie Skarbowym działem podatków dochodowych, wzrost zainteresowania tą formą rozliczenia jest wyraźny. W ubiegłym roku na 22 126 uprawnionych do tego podatników, odpisu dokonało 1297. W tym roku, na około 4 000 osób, które już rozliczyły się z fiskusem, 1% odpisało 357. Nowe reguły oznaczają również więcej pracy dla urzędów skarbowych. Czy w związku z tym termin zwrotu nadpłaconych podatków nie ulegnie wydłużeniu?

- Nie ma tu żadnych zmian, termin nadal wynosi trzy miesiące - zapewnia Marianna Zając.

ZNACZĄCE WSPARCIE

Choć nikt nie prowadził do tej pory żadnych statystyk organizacji, na rzecz których podatnicy przekazywali 1% podatku, to wiadomo, że największym powodzeniem wśród mieszkańców Szczytna i okolic cieszą się te działające na terenie naszego powiatu. Według listy zatwierdzonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w powiecie szczycieńskim działa osiem tego typu podmiotów. Ich wykaz można uzyskać w Urzędzie Skarbowym, albo znaleźć na stronach internetowych: www.pozytek.gov.pl i www.ngo.pl. Wyszukiwarka ułatwiająca znalezienie interesujących nas podmiotów znajduje się także w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Przekazując 1% którejś z tych organizacji podatnik może mieć zupełną pewność, że pieniądze zostaną wykorzystane właściwie - mówi naczelnik szczycieńskiego Urzędu Skarbowego Małgorzata Targalska.

Jednym z podmiotów, na rzecz których można dokonać odpisu jest szczycieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej i Osób Pokrzywdzonych w Wyniku Wypadków Komunikacyjnych „Promyk”.

- W ubiegłym roku z odpisów dostaliśmy około 25 tys. złotych. Dla nas to bardzo znaczące wsparcie. Umożliwiło nam między innymi zakup sprzętu i organizowanie wycieczek - mówi Mirosława Duńczyk, prezes stowarzyszenia, zajmującego się m.in. prowadzeniem Ponadlokalnego Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego i działającej przy nim Niepublicznej Szkoły Specjalnej.

CHĘTNIE ODPISUJĄ

Na lokalne organizacje 1% podatku odpisują m.in. samorządowcy. Starosta Jarosław Matłach, który już rozliczył się z fiskusem, dokonał odpisu na rzecz MKS Szczytno. O przekazaniu setnej części podatku nie zapomniał również wójt gminy Rozogi Józef Zapert. Jak zdradził, w tym roku wesprze jedną z organizacji zajmujących się pomocą chorym dzieciom. Podobnie jak starosta, 1% podatku przekazywał także w latach ubiegłych.

Po raz pierwszy z tej formy rozliczenia skorzysta natomiast Paweł Grzegorczyk, szczycieński radny, muzyk zespołu Hunter. Co skłoniło go takiej decyzji?

- Niedawno w ręce wpadła mi ulotka, zachęcająca do odpisywania 1% na szczycieńskie schronisko dla zwierząt. Do tej pory nie bardzo wiedziałem, że w ogóle taka możliwość istnieje, teraz chętnie z niej skorzystam - deklaruje.

Wojciech Kułakowski/Fot. A. Olszewski