Szczycieńscy policjanci mogą się wreszcie pochwalić nowoczesną, spełniającą europejskie standardy siedzibą.
W miniony piątek miało miejsce jej uroczyste otwarcie.
NIE TYLKO DLA POLICJANTÓW
Na ten dzień policjanci ze szczycieńskiej komendy czekali kilka lat – w piątek 22 stycznia miało miejsce oficjalne otwarcie jej nowej siedziby na ul. Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele władz samorządowych województwa i powiatu oraz zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Waldemar Jarczewski. Nową komendę poświęcił kapelan szczycieńskich policjantów ks. Mirosław Rudoman. Komendant wojewódzki policji insp. Sławomir Mierzwa dziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej powstanie. Podkreślał, że to jedna z wielu inwestycji realizowanych przez policję w województwie warmińsko-mazurskim.
- Za każdą z nich stoi doświadczenie i zaangażowanie ludzi, którym kwestia bezpieczeństwa i porządku publicznego nie jest obojętna – mówił komendant, dodając, że nowy obiekt ma służyć nie tylko potrzebom policjantów, ale także być miejscem przyjaznym mieszkańcom miasta i powiatu.
NOWOCZESNOŚĆ ZA 14 MILIONÓW
O zmianie siedziby szczycieńskich stróżów prawa mówiło się od dawna. Poprzednia, mieszcząca się na ul. Andersa, została wybudowana w 1913 roku. I choć trudno w to uwierzyć, właściwie nigdy nie była remontowana. Nic dziwnego, że popadający w ruinę obiekt znacząco odbiegał od wszelkich standardów. W 2002 roku zapadła decyzja o budowie nowej siedziby. Zanim to jednak nastąpiło, przejęto budynek po przychodni „Elmed” na ul. Piłsudskiego. Ustalono, że dobudowane do niego będzie trzykondygnacyjne skrzydło. Budowa ruszyła w 2007 roku, jednak część komendy urzędowała już wcześniej w odpowiednio zaadaptowanym budynku przychodni. Rozbudowa zakończyła się w listopadzie 2009 r., a do nowej siedziby policjanci przenieśli się pod koniec grudnia. Całość inwestycji pochłonęła 14,4 mln złotych.
Goście, zwiedzający po zakończeniu uroczystości nową komendę, byli pod wrażeniem. Burmistrz Danuta Górska szczególną uwagę uwagę zwróciła na pokój okazań wyposażony w lustro weneckie zapewniające bezpieczeństwo świadkom identyfikującym sprawców.
- To bardzo ważne, żeby mieszkańcy nie bali się współpracować z policją, a takie rozwiązanie na pewno temu służy – mówi burmistrz, przypominając, że do niedawna było z tym różnie. Jako przykład podaje zniszczenie elementów wyposażenia parku nad małym jeziorem – wtedy, jak wspomina, zetknęła się z reakcją świadków, którzy zamiast wskazać wandali, z obawy o swoją anonimowość woleli milczeć. W nowej komendzie znajduje się także tzw. niebieski pokój do przesłuchań ofiar przemocy, a także spełniające wymagane normy pomieszczenia dla zatrzymanych. Są tu również budynki gospodarcze i garaże oraz boksy dla psów. Z kolei sami policjanci oraz pracownicy cywilni zyskali wreszcie zaplecze socjalne z prawdziwego zdarzenia.
(ew)/fot. E. Kułakowska