Kto nie był, niech żałuje. Program dożynek gminnych w Dźwierzutach z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjny. Tym razem oprócz bogato przystrojonych i zaopatrzonych stoisk poszczególnych sołectw, organizatorzy przygotowali bardzo rozbudowaną część artystyczną. galeria >>
Kto nie był, niech żałuje. Program dożynek gminnych w Dźwierzutach z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjny. Tym razem oprócz bogato przystrojonych i zaopatrzonych stoisk poszczególnych sołectw, organizatorzy przygotowali bardzo rozbudowaną część artystyczną.
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku rolników. Chcieliśmy im podziękować za włożony trud i produkty, którymi obrodziła nasza ziemia – mówił podczas ceremonii otwarcia dożynek wójt Tadeusz Frączek. Zaraz potem rozpoczął się blok artystyczny, który wypełniły występy muzyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Linowie oraz koncert Jarosława Chojnackiego. Swoje umiejętności wokalne mogli zaprezentować wszyscy chętni, dla nich bowiem przewidziano kolejny punkt programu. Najbardziej jednak widowiskowy okazał się spektakl słowno-muzyczny „Chłopskie dożynki”, przypominający dawne obrzędy dożynkowe. W głównych rolach wystąpili młodzi i starsi mieszkańcy gminy Dźwierzuty, reprezentujący różne zawody, w tym rolnicy, nauczyciele i urzędnicy, a wśród nich wójt Frączek. Godziny wieczorne wypełniła muzyka w wykonaniu zespołów „Alert”, „Azurro”, „Dexter”.
Tradycyjnie zorganizowano konkursy na najładniejszy wieniec i stoisko. Żeby było sprawiedliwie, rolę jurorów gospodarze powierzyli gościom dożynek, wśród których znaleźli się przewodniczący Rady Powiatowej Mirosław Medźwiedzki i burmistrz Pasymia Bernard Mius.
Z wyłonieniem najpiękniejszego wieńca był duży kłopot, o czym najlepiej świadczy fakt, że pierwsze miejsce przyznano trzem sołectwom - Olszewki, Gisiel i Rumy. Nie było za to problemów z wyłonieniem najładniejszego stoiska. Tu bezapelacyjnie zwyciężyło Targowo. Sołectwo, które po raz pierwszy wzięło udział w konkursie, swój sukces zawdzięcza paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, autorkom pięknie udekorowanego i bogato zaopatrzonego stoiska. Chociaż razem działają dopiero od marca tego roku, już udało im się zorganizować festyn rodzinny i jak zapowiada Jadwiga Pękała przewodnicząca koła mają jeszcze wiele innych ciekawych pomysłów.
Drugie miejsce ex aequo zajęły stoiska sołectw Rańsk, Nowe Kiejkuty i Rumy. W tym ostatnim uwagę zwracały kukły przedstawiające sołtys Irenę Osojcę i dwóch radnych Tomasza Witczaka i Janusza Jarząbka.
- To dowód na to, że z ich postawy jesteśmy jako wyborcy zadowoleni – tłumaczyła swój pomysł teściowa pierwszego z nich.
Święto plonów w Dźwierzutach zakończył pokaz pirotechniczny i dyskoteka.
(o)