Pasym, jako pierwszy w powiecie, zainaugurował cykl gminnych dożynek. Kończące się żniwa, na co zwracali uwagę zaproszeni goście, nie będą jednak zbyt dobrze wspominane przez rolników. Wszystko z powodu suszy, która mocno dała się im we znaki.

Dożynki z parasolami
Burmistrz Cezary Łachmański hojnie częstował dożynkowym chlebem przybyłych gości, którzy z powodu deszczu kryli się pod parasolami

ŚWIĘTO Z DESZCZEM

Pasymskie dożynki gminne „Od kłosa do chleba” odbyły się w minioną sobotę 11 sierpnia. Zainaugurowała je ekumeniczna msza dziękczynna. Po niej uroczystości przeniosły się na oddany niedawno do użytku po rewitalizacji rynek. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem święta plonów, uczestniczy mogli obejrzeć barwne widowisko „Jak to onegdaj z chlebem było” w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej Domalesia z Orzyn. Aktorzy – amatorzy wprowadzili mieszkańców oraz przybyłych gości w dożynkowy klimat, przypominając dawne zwyczaje, obrzędy oraz pieśni związane z zakończeniem żniw.

Wieniec sołectwa Tylkowo będzie reprezentował gminę Pasym na dożynkach powiatowych w Wielbarku

Po występach artystycznych, na scenę wkroczyli starostowie tegorocznych dożynek – Joanna i Jacek Młodzińscy, którzy przekazali burmistrzowi Pasymia Cezaremu Łachmańskiemu i przewodniczącej Rady Miejskiej Brygidzie Starczak bochen chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.