Takiej kumulacji dożynek w powiecie chyba jeszcze nie było. W minioną niedzielę imprezy z okazji święta plonów odbywały się w Pasymiu, Jedwabnie, Olszynach i Rozogach. Mieszkańcy i zaproszeni goście mogli spróbować swojskiego jadła, podziwiać piękne wieńce i bawić się do białego rana przy muzyce. Nie zabrakło też akcentów politycznych związanych z nadchodzącymi wyborami. Najbardziej zauważalne były one w Pasymiu, dokąd zjechało aż siedmioro parlamentarzystów.

Dożynkowa niedziela

GMINA SZCZYTNO

Zdecydowanie największy rozmach towarzyszył dożynkom w gminie Szczytno. Tu od kilku już lat na miejsce święta plonów wybierane są Olszyny. Obchody zakończenia żniw zwyczajowo  zainicjowała dziękczynna msza, po której odbył się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. W odróżnieniu od Pasymia, organizatorzy unikali akcentów politycznych. Jak się dowiedzieliśmy, nie życzył ich sobie wójt Sławomir Wojciechowski. „Kurek” wypatrzył za to kilku byłych włodarzy sąsiednich gmin: Bernarda Miusa z Pasymia, Józefa Zaperta z Rozóg i Czesława Wierzuka z Dźwierzut.
Do Olszyn w minioną niedzielę zjechały prawdziwe tłumy. Świętowaniu sprzyjała aura, a gości kusiły liczne stoiska przygotowane przez sołectwa. Do konkursu stanęło ich aż jedenaście. Wszystkie pięknie ozdobione, wabiły mnóstwem pysznych potraw, domowych wypieków, przetworów oraz wędlin sporządzanych według tradycyjnych receptur. Nic więc dziwnego, że stoiska przeżywały istne oblężenie, zwłaszcza że serwowane tam specjały były za darmo. Przy okazji mieszkańcy sołectw prezentowali wyroby rękodzieła, obrazy i rzeźby. Na dożynkowym placu odbywała się wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego. Oprócz nowości, można też było obejrzeć coś z minionej epoki – stary ciągnik Ursus należący do rolnika i właściciela gospodarstwa agroturystycznego w Sasku, Tadeusza Piórkowskiego. Fani motoryzacji z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym na imprezie zabytkowym motocyklom. Z okazji dożynek odbywał się także konkurs sportowy – rozgrywki sołectw na wesoło. W rywalizacji uczestniczyło dziesięć drużyn.
Dożynkom towarzyszyły konkursy stoisk oraz wieńców.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.