Od września ministerstwo zdrowia złagodziło przepisy dotyczące żywienia dzieci w szkołach. Dopuszczają one spożywanie m.in. białego pieczywa oraz słynnych już drożdżówek. Wielu dyrektorów uważa, że to krok w dobrą stronę i ulga dla szkolnych stołówek. Na razie nie wiadomo jednak, czy do placówek oświatowych powrócą sklepiki, które z powodu rygorystycznych obostrzeń zostały rok temu zlikwidowane.

Drożdżówka znów legalna
Dyrektorzy mają nadzieję, że po złagodzeniu przepisów dzieciom znów będą smakować szkolne obiady. Na zdjęciu uczniowie SP nr 6, wrzesień 2015 r.

ZMIANA PO ROKU

Przepisy dotyczące żywienia dzieci w szkole zostały złagodzone w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia. Po zeszłorocznej zmianie prawa okazało się, że dzieci nie chcą jeść stołówkowych posiłków. Z kolei przedsiębiorcy narzekali na niski popyt i nieopłacalność szkolnych sklepików. We wszystkich szkołach w Szczytnie przestały one funkcjonować. Rygorystyczne przepisy zabraniały m.in. karmienia uczniów białym pieczywem, słodkimi bułkami, słodzenia cukrem kompotów. Wielu dyrektorów oceniało te obostrzenia za przesadzone i nie wierzyło, by na trwałe zmieniły one nawyki żywieniowe młodego pokolenia. Złagodzone przepisy dopuszczają w szkolnych sklepikach sprzedaż kanapek z białym pieczywem, pieczywa półcukierniczego i cukierniczego, w tym słynnych już drożdżówek. Artykuły te nie mogą być jednak produkowane z ciasta głęboko mrożonego, a w 100 g produktu nie powinno być więcej niż 15 g cukru. W szkołach pozostanie natomiast zakaz sprzedaży wysokosłodzonych napojów, ale dozwolona będzie np. gorzka czekolada czy kawa. By dbać o higienę jamy ustnej, uczniowie mogą kupować bezcukrową gumę do żucia. Przedszkolne i szkolne stołówki nie podadzą potraw smażonych częściej niż dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu w menu pojawi się ryba, a warzywa i owoce muszą być podawane codziennie do każdego posiłku. Każdego dnia dzieci powinny dostać też porcję mleka lub produktów mlecznych.

KROK W DOBRYM KIERUNKU

Co o złagodzonych przepisach sądzą dyrektorzy szkół ze Szczytna i powiatu?

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.