Drzewa i krzewy owocowe na działce cz.I

UWAGA NA TERENY PODMOKŁE

Każdy działkowiec stara się, by na swojej działce posiadać dorodne gatunki oraz odmiany drzew i krzewów owocowych. Przy ich doborze zwykle kierujemy się smakiem, kolorem owoców, czasem dojrzewania określonych odmian jabłoni, gruszy, wiśni, śliw czy krzewów jagodowych. Nie zawsze bierzemy pod uwagę warunki klimatyczne jakie panują na naszym terenie, zwłaszcza zimą i wiosną oraz właściwościami terenu, na którym znajduje się działka. Niektóre są zlokalizowane na terenach podmokłych, co szczególnie w tym roku przysporzyło wielu zmartwień ich użytkownikom. Niestety muszę uprzedzić takich działkowców, że na mokrej działce trudno będzie utrzymać jakiekolwiek drzewa owocowe. Jedynie śliwy utrzymują dość wysoki poziom wód gruntowych, ale ciągle mokrego podłoża nie znoszą. Owoce jakie można uzyskać z mokrej działki to borówki amerykańskie i aronie. Borówki korzenią się płytko i potrzebują stale dużo wilgoci, jednak ich system korzeniowy nie może być całkowicie zalewany. Oczywiście wytrzymają kilkudniowe zalanie, ale gleba pod korzeniami powinna być na tyle przepuszczalna, żeby woda mogła spłynąć do niżej położonych warstw. Borówki i aronia znoszą poziom wód gruntowych na poziomie 50-60 cm. Natomiast maliny, agrest i porzeczki można uprawić przy poziome wód gruntowych sięgających 80-100 cm, zaś śliwy około 110 cm. Jeśli więc na działce poziom wód gruntowych jest wysoki, to warto uwzględnić podane wyżej wielkości przy doborze drzew i krzewów owocowych. Połowicznym wyjściem może być podniesienie poziomu gruntu poprzez usypanie podwyższonego zagonu i posadzenie na nim malin, borówek, aronii, porzeczek i agrestu.

WAŻNA DECYZJA

Jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie należą do najczęściej sadzonych i uprawianych na działkach drzew owocowych. Po przeanalizowaniu naszych potrzeb możemy przystąpić do poszukiwania interesujących nas gatunków i odmian. Wybór odpowiednich odmian to jedna z najważniejszych decyzji przy planowaniu nasadzeń. Wybierając określoną odmianę radzę dobrze zapoznać się z jej właściwościami biologicznymi. Do najważniejszych, które należy brać pod uwagę należą: termin rozpoczynania i kończenia wegetacji, termin kwitnienia, wczesność wchodzenia w okres owocowania, porę dojrzewania owoców, regularność owocowania (co roku czy przemiennie), wytrzymałość na niską temperaturę oraz podatność na choroby.

JESIENIĄ CZY WIOSNĄ

Lepiej sadzić jesienią czy wiosną - oto pytanie, które często nurtuje działkowców. Otóż każdy z tych terminów ma tylu zwolenników co i przeciwników, ma też tyle wad co i zalet. Najczęściej jednak polecanym terminem sadzenia jest jesień. Mamy wtedy najbogatszy wybór gatunków i odmian drzew i krzewów. Drzewa i krzewy posadzone jesienią zdążą się jeszcze zaadaptować na nowym miejscu przed nadejściem zimy. Wiosenny okres kupowania i sadzenia drzew i krzewów owocowych jest zazwyczaj dość krótki. Zaletą jednak wiosennego sadzenia jest brak ryzyka przemarznięcia młodych roślin zimą. Sadzenie wiosenne daje najlepsze efekty, gdy przeprowadza się je wcześnie, przed rozwinięciem liści.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Wzrost i rozwój posadzonych roślin – niezależnie czy było to jesienią czy wiosną – zależy przede wszystkim od jakości materiału szkółkarskiego oraz właściwie przygotowanego stanowiska. Kupując drzewka należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Dorodne drzewka zazwyczaj przyjmują się w 100% po posadzeniu, dobrze rosną w pierwszych latach, dają duże przyrosty i bardzo wcześnie wchodzą w owocowanie. Zakupowane drzewka nie mogą mieć widocznych uszkodzeń na przewodniku i na pędach bocznych. Należy zwracać też uwagę na jakość systemu korzeniowego. Powinien on być zdrowy i silny, a jego wielkość powinna odpowiadać typowi podkładki – w karłowych mniej obfity w porównaniu z półkarłowymi lub silnie rosnącymi. Drzewka najlepiej kupować bezpośrednio w szkółce, jest wtedy większa gwarancja, że uzyska się materiał zdrowy i pewny pod względem odmiany i podkładki. Uniknie się wtedy przesuszenia lub przemarznięcia korzeni w czasie ewentualnego długiego i niewłaściwego przechowywania. I wreszcie obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę jaki kolor posiada etykietka dołączona do drzewka. Najlepiej gdy jest ona żółta, ponieważ takie drzewko było testowane i wolne jest od wirusów. Biała etykieta oznacza, że nie było ono testowane i dlatego nie ma pewności czy pozbawione jest wirusów. Miejsce wybrane pod rośliny powinno być dobrze przygotowane, tak aby posadzone drzewa i krzewy owocowe dobrze się przyjęły i w pierwszych 2 -3 latach wytworzyły dużą koronę, zdolną do wczesnego wejścia w owocowanie.

POLECAM

Nalewka

rodzynkowa wytrawna

Skład: 20 dkg rodzynek sułtańskich, 2 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, 1 litr wódki, 200 ml koniaku. Rodzynki, ziele i pokruszone liście laurowe zalej wódką i koniakiem. Odstaw na 2 miesiące. Przefiltruj. Przelej do butelek. Nalewka jest dobra do picia.

Stanisław Stefanowicz