Szczytno to najwyraźniej dobre miejsce dla literatury. W kolejnej edycji konkursu literackiego wzięło udział kilkudziesięciu autorów, a jurorzy oceniający ich utwory nie mieli łatwego wyboru. Mimo że w konkursowe szranki stanęli pisarze z różnych zakątków Polski, pierwsza nagroda została tym razem w naszym mieście.

Dużo dobrej prozy

Konkurs literacki organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i stowarzyszenie kulturalno-społeczne „TLOSI” odbył się już po raz czwarty. Wśród gości zaproszonych na uroczyste rozdanie nagród, które odbyło się 7 grudnia znaleźli się m.in. wicedyrektor wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Wiesława Borkowska-Nichthauser i sekretarz UM w Szczytnie Lucjan Wołos. Obecność tego ostatniego była, jak się później okazało, nieprzypadkowa.

- W czasach szkolnych razem wydaliśmy wspólnie tomik poetycki. Później jednak nasze drogi się rozeszły, Lucjan wybrał władzę, ja pozostałem przy literaturze - wspominał przewodniczący jury, profesor Zbigniew Chojnowski. Jurorzy przeczytali kilkadziesiąt utworów. W odróżnieniu od zeszłorocznej edycji, poświęconej osobie Krzysztofa Klenczona, tym razem nie określono tematyki. Dało się jednak wyróżnić pewne wątki przewodnie: miłość, samotność i tęsknotę za lepszym światem. Pewną niespodziankę stanowiły tym razem proporcje między prozą i poezją.

- Wśród nadesłanych tekstów dominowały utwory prozatorskie i to one stały na najwyższym poziomie. Państwo zdecydowanie lepiej piszecie prozą - stwierdził profesor Chojnowski. Jednocześnie skrytykował niektórych autorów za nadmierne eksponowanie w swojej twórczości wątków autobiograficznych. Pierwsza nagroda tym razem została w Szczytnie. Za zestaw wierszy jury postanowiło uhonorować nią Annę Bogusz. Dla autorki nie było to pierwsze wyróżnienie w konkursie. Przed dwoma laty jej twórczość poetycka również znalazła uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali jej trzecie miejsce. Druga nagroda powędrowała aż do Rzeszowa, w ręce nieobecnej na uroczystości Aliny Mędrali. Trzecie wyróżnienie jurorzy przyznali Ewie Cywińskiej. Jak zwykle organizatorzy zadbali o należytą prezentację wyróżnionych utworów. W kameralnej atmosferze odczytali je uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Nie zabrakło również dobrej, odpowiadającej klimatowi spotkania muzyki w wykonaniu młodego szczycieńskiego pianisty Tomasza Banula.

(wk)/Fot. E. Kułakowska