Kiedyś były fanatyzm i krwawe spory, dziś chrześcijanie różnych obrządków starają się raczej szukać tego, co wspólne. Świadczy o tym mający już dość długą tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo ekumeniczne odprawiono także w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczytnie.

Dzieci jednego Boga

Po wiekach sporów narodziła się idea, by chrześcijanie starali się znaleźć płaszczyznę porozumienia. Działania na rzecz zjednoczenia wszystkich wierzących w Chrystusa pojawiały się jeszcze w wieku XIX, oficjalnie przyjmuje się jednak, że idea wspólnych modlitw sięga roku 1908, a jej autorami nie byli katolicy.

Przypomniał o tym podczas niedzielnego nabożeństwa ks. dziekan Józef Drążek. Liturgii w kościele WNMP przewodniczył bp Jacek Jezierski, w nabożeństwie oprócz księży z katolickich parafii miasta uczestniczyli pastor Kościoła zielonoświątkowców Zygmunt Majewski i ks. Alfred Tschirschnitz z parafii ewangelickiej. Wśród zgromadzonych w świątyni nie zabrakło włodarzy trzech szczycieńskich samorządów. Słowo Boże wygłosił pastor Tschirschnitz, który po odczytaniu fragmentu z ekumenicznego wydania Biblii, skupił się na relacji Bóg-człowiek. Mówił m.in. o uzurpowaniu prawa do poprawiania porządku świata i negacji praw stanowionych przez Boga. - Stajemy się sędziami Bożych wyroków. Uważamy, że my, ludzie XXI wieku, możemy wszystko i nam wszystko wolno - ubolewał ks. Tschirschnitz. - Zapominamy, kim jesteśmy wobec Boga. Jesteśmy pewnego rodzaju tworzywem w ręku Boga. Czy tworzywo może sprzeciwiać się swojemu Stwórcy? - retorycznie pytał kaznodzieja, odwołując się do przeczytanego fragmentu Biblii.

Między wierszami słów bpa Jezierskiego, odnoszącego się pod koniec mszy do homilii, można było wyczytać, że nadużywanie czy w ogóle używanie wyrazów „ekumenizm”, „jedność” nie jest wcale podczas podobnych nabożeństw koniecznością. - Te biblijne zręby nauki o człowieku są nam wszystkim wspólne - uświadamiał bp Jezierski.

Co jeszcze było wspólne podczas nabożeństwa? Odmówione „Ojcze nasz”, podobne u różnych obrządków „Credo” oraz śpiewane kolędy. I z pewnością intencje, z którymi wszyscy przybyli do świątyni.

***

Choć przyjęła się nazwa „Tydzień Modlitw”, w praktyce ekumeniczne modlitwy trwają cały styczeń. W tym roku towarzyszy im hasło „Nieustannie się módlcie”. Na terenie diecezji warmińskiej rozpoczęły się 5 stycznia nabożeństwem w kościele Sorkwitach, zakończą w ostatnim dniu miesiąca zorganizowanym w Olsztynie seminarium „Czy niebo jest dla wszystkich?” . W Szczytnie w najbliższą niedzielę odprawione zostanie ekumeniczne nabożeństwo w kościele ewangelickim.

(gp)/Fot. G. Pietrzyk