W Muzeum Mazurskim odbyła się prapremierowa projekcja filmu „Żurawscy z Kajn”. Opowiada on losy warmińskiego wielopokoleniowego rodu stojącego po polskiej stronie. Widzowie mogli zobaczyć również film poświęcony znajdującym się w lasach powiatu fortyfikacjom znanym jako szczycieńska pozycja leśna.

Dzieje niezłomnych Warmiaków
W projekcji uczestniczyli twórcy prezentowanych filmów. Od lewej: Wanda Laddy, Andrzej Wojnach, Robert Rafalski i Radosław Wróblewski

EDUKOWAĆ POLAKÓW O POLAKACH

W piątkowy wieczór w Muzeum Mazurskim miała miejsce prapremiera filmu dokumentalnego „Żurawscy z Kajn”. To już kolejna produkcja, po prezentowanym rok temu obrazie o mazurskiej rodzinie Leyków, zrealizowana w koprodukcji z Warmińsko – Mazurskim Funduszem Filmowym pod patronatem marszałka województwa. Podczas projekcji obecni byli współtwórcy dokumentu – współreżyserka Wanda Laddy oraz scenarzysta Andrzej Wojnach. Ten ostatni zdradził przybyłym, że gotowe są już kolejne filmy odwołujące się do dziejów Warmii i Mazur. Jeden z nich opowiada o ludziach, którzy przybyli tu po wojnie i zetknęli się z miejscową ludnością, drugi przedstawia wydarzenia związane z plebiscytem 1920 r., ukazując tragiczne losy Bogumiła Linki.

Jak podkreślał Andrzej Wojnach, dokumenty takie są bardzo potrzebne, bo dziś historia Warmii i Mazur, a także zamieszkujących ten region Mazurów oraz Warmiaków, pozostaje w zasadzie nieznana w innych częściach kraju.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.