Szczycieńscy licealiści po raz kolejny reprezentowali swoją szkołę poza granicami naszego kraju. Tym razem dzięki prestiżowemu programowi Erasmus+ aż 22 uczniów LO spędziło tydzień w regionie Hiszpanii – Andaluzji, a konkretnie w Grenadzie, realizując program z młodzieżą hiszpańską, francuską i rumuńską.

Projekt Erasmus+ to nie tylko podróż do innego kraju w Unii Europejskiej. To przede wszystkim inwestycja w kompetencje językowe i społeczne młodzieży, okazja do wyrównywania i zwiększania szans uczniów na lepszą przyszłość oraz promowanie otwartości na współpracę międzynarodową. Dzięki przyznanej szkole w ubiegłym roku Akredytacji licealiści spędzili ostatni tydzień kwietnia w Novaschool Medina Elvira na prowincji Grenady – placówce doświadczonej w przyjmowaniu uczniów w ramach programu Erasmus+. Stąd też szczycieńska młodzież pod opieką koordynatora projektu Pani Justyny Olbryś i Panów Arka Stania oraz Mariusza Mokarskiego, którzy profesjonalnie relacjonowali pobyt uczniów, miała okazję do poznania także rówieśników z Francji oraz Rumunii realizujących swoje projekty niemal w tym samym czasie.
Tegoroczny projekt „Sobiecha” zakładał zwiększenie wiedzy uczniów m.in. o ekologii w życiu i jej wartości dla obecnych i przyszłych pokoleń oraz wpływu uczniów na pracę szkoły w kontekście działalności samorządów uczniowskich. Młodzież miała szczególną okazję poznać szerzej środowisko uczniowskie w odwiedzanym kraju, nawiązać bezcenne kontakty, poczuć się odpowiedzialna za stan środowiska naturalnego, ale również poznawać i lepiej rozumieć kulturę Hiszpanii. Tygodniowy pobyt licealistów w Grenadzie poprzedzony został wieloma tygodniami przygotowań – szczególnie doskonalenia komunikacji w językach angielskim i hiszpańskim, prezentacji działalności szkoły, w tym doświadczenia w dbaniu o środowisko lokalne, a także zgłębiania wiedzy w zakresie zasad funkcjonowania szkoły oraz struktury powiatu.

Choć od powrotu licealistów ze słonecznej Hiszpanii minęło już prawie trzy tygodnie, projekt jeszcze się dla nich nie zakończył. Przed młodzieżą ostatni etap prac – podsumowanie pobytu, czyli m.in. zebranie wszystkich pomysłów i przemyśleń oraz opracowanie katalogu rozwiązań ekologicznych, a także porównanie podobieństw i różnic między szkołami w Polsce i Hiszpanii. Jeszcze w czerwcu w „Sobieskim” odbędzie się debata z udziałem społeczności szkolnej i lokalnej, na której uczniowie zaprezentują efekty swojego projektu.
Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie od dwóch lat umożliwia swoim uczniom wzięcie udziału w programie Erasmus+ finansowanym ze środków europejskich. W ubiegłym roku łącznie aż 35 uczniów uczestniczyło w wyjazdach do Setúbal w Portugalii oraz Sewilli w Hiszpanii, gdzie również realizowało projekt o tematyce ekologicznej pt. „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”. Na konferencji podsumowującej efekty mobilności uczniów, która odbyła się 21 marca br., młodzież zaprezentowała stworzony przez siebie poradnik oraz pamiątkową ściankę recyklingową zawierającą przedmioty codziennego użytku stworzone z surowców wtórnych.
(jo)