W poniedziałek 1 września w całej Polsce odbyły się akademie upamiętniające wybuch drugiej wojny światowej. W Szczytnie główne uroczystości zorganizowano w auli Zespołu Szkół nr 2. Wśród przybyłych gości honorowe miejsca zajęli szczycieńscy kombatanci i weterani.
- Oddajemy dziś hołd obrońcom ojczyzny. Pragnę wam podziękować za życie w wolnej i niepodległej Polsce - zwracał się do przybyłych starosta Jarosław Matłach.
Przewodniczący Rady Kombatantów w Szczytnie Aleksander Choroszewski przypomniał, że w wojnie obronnej 1939 roku zginęło 175 tys. żołnierzy, a do niewoli trafiło 400 tys., z czego 120 tys. nie wróciło do kraju. Zebrani oklaskami przyjęli podaną przez niego informację o bliskiej już zakończenia budowie pomnika Orła Białego. Uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce 11 listopada br. Gratulacje z tego tytułu składał szczytnianom Julian Apanel, członek Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Olsztynie.
- My w Olsztynie nie mamy żadnego pomnika żołnierza polskiego. To hańba, musimy się wstydzić i rumienić – ubolewał Julian Apanel. Podczas uroczystości nominację na wyższy stopień oficerski – porucznika otrzymali zasłużeni kombatanci: Bolesław Kozak, Stefan Napiwodzki, Eugeniusz Słodkowski, Marian Półtorak i Józef Januszkiewicz. Z kolei odznaczenia za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odebrali: Danuta Maroszek, Andrzej Górczyński, Kazimierz Samojluk, Henryk Wilga i Julian Radawiec.
Tegoroczne obchody 69. rocznicy wybuchuII wojny światowej wzbogaciła wystawa w Muzeum Mazurskim „Po obu stronach frontu”, na której zgromadzono pamiątki z I i II wojny światowej z prywatnych zbiorów kombatantów i szczycieńskiego kolekcjonera Ryszarda Łopatki.
(olan)/Fot. A. Olszewski