Sierpniowe dni obfitują w ważne historyczne wspomnienia związane z dziejami naszej Ojczyzny. Warto pamiętać o "Cudzie nad Wisłą" - bitwie warszawskiej, stoczonej z armią sowiecką generała Budionnego podczas napaści bolszewików na Polskę w 1920 roku. Nie można również zapomnieć o Bohaterach z Powstania Warszawskiego i narodzinach "Solidarności", która otworzyła Polakom żyjącym w sercu Europy drogę do wolności.
Obok wydarzeń historycznych sierpień to czas, kiedy drogami naszego kraju, wędrują pielgrzymi z różnych miast i wsi na Jasną Górę. Większość pielgrzymów dochodzi przed szczyt Jasnogórskiej Pani na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Z naszego powiatu w pielgrzymkowym trudzie w grupie "Galindia" Szczytno uczestniczy ponad 120 pątników.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina dogmat katolickiej wiary, ogłoszony przez papieża Piusa XII. Dogmat ten mówi o Matce Chrystusa, która została z duszą i ciałem wzięta do nieba.
MATKA BOSKA ZIELNA - to ludowa, powszechnie w Polsce używana nazwa święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonego w Kościele od około VII wieku. Jednak kult Pani Wniebowziętej żywy był w Kościele od czasów Apostołów. Rozwinął się w V wieku, przychodząc stopniowo z Ewangelią do narodów słowiańskich, w tym także do Polski, gdzie pierwsze świątynie nosiły wezwanie Wniebowzięcia Matki Bożej. Dziś w Polsce na przeszło 3000 kościołów i kaplic, wzniesionych ku czci Matki Boskiej, ponad 600 dedykowanych jest Maryi Wniebowziętej.
Uroczystość Matki Boskiej Zielnej przypada w czasie późnego lata, kiedy ponownie kwitną łąki, mienią się różnobarwnymi kwiatami, dojrzewają jeżyny, owoce w sadach. W tym też czasie dobiegają końca prace żniwne, w myśl starego powiedzenia: "Na Wniebowzięcie pokończone żęcie". Wielki trud polskiego rolnika przynosi plon obfitości. Jarzębina stroi się w czerwone korale, grona dzikiego bzu są czarne, a stodoły zapełnione zbożem dają nadzieję, że nikomu w tym roku chleba powszedniego nie zabraknie.
Już od końca X wieku znany jest zwyczaj święcenia w tym dniu ziół polnych oraz owoców sadów i pól. Zwyczaj ten wywodzi się z biblijnego apokryfu, który mówi o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej Ciała, a jedynie same zioła i kwiaty.
Bukietom zielnym przypisywano różne właściwości dobroczynne, lecznicze, które potęgowały się dzięki ich poświęceniu w kościele i łaskawości Matki Boskiej. Do bukietu wkładano wiele różnych kwiatów i ziół (przysłowie: "Każdy kwiat w sierpniu woła, zanieś mnie do kościoła"), m.in. bylicę, dziurawiec, piołun, miętę, chaber, macierzankę, dziewannę, kopytnik, krwawnik i różne inne zioła polne, leśne i łąkowe, a wśród nich rośliny o nazwach ludowych: "włoski", "warkoczyki", "pantofelki Matki Boskiej". Większość tych roślin do tej pory znajduje zastosowanie w medycynie, a od wieków używano ich w terapii ludowej.
Dziś ludzie mniej czasu i uwagi poświęcają otaczającej ich zieleni łąk i lasów, nie doceniają wartości ziół, a kiedy ze względów zdrowotnych muszą mieć z nimi kontakt, polegają na aptecznych mieszankach. Wielu młodych ludzi nie zna wcale ziół, których wiele wyginęło wraz ze zniszczeniem środowiska naturalnego. Na przekór wielkiemu pośpiechowi życia warto byłoby odnowić znajomość ziół, które tak wiele mogą pomóc człowiekowi w jego różnych dolegliwościach.
ks. Bogumił Wykowski
Wielbark
2003.08.13