Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzono też w Szczytnie.

Dzień Niepełnosprawnych

Ludzie niepełnosprawni istnieli na świecie od jego początków. W kolejnych okresach dziejów cywilizacji różnie ich traktowano. W Sparcie niepełnosprawnych zabijano, potem przez wiele lat zaledwie tolerowano. Znacznie później "sprawnych inaczej" zaczęto ich traktować jak pełnoprawnych obywateli.

We wtorek 30 marca w auli Zespołu Szkół Nr 2 (który w gronie swych uczniów ma 26 osób z różnymi upośledzeniami fizycznymi) odbyły się obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Około 12 procent naszego społeczeństwa powiatu szczycieńskiego stanowią osoby niepełnosprawne.

- Pokutuje przekonanie, że człowiek niepełnosprawny jest gorszy, a to przecież jest nieprawda. Moje dwudziestoletnie doświadczenie pozwala mi na stwierdzenie, że osoby te pragną normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i przede wszystkim pracy - mówiła Marianna Kask, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczytnie.

W naszym powiecie istnieją jedynie trzy zakłady pracy chronionej, zatrudniające około 80 osób niepełnosprawnych, a to niewiele w stosunku do liczby tych, którzy chcą pracować. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 150 osób, w tym 71 kobiet.

Nie tylko brak pracy doskwiera niepełnosprawnym w ich codziennym życiu.

- Najgorsze są bariery architektoniczne. Wiele można przezwyciężyć, jednak nie sposób jest do większości urzędów i firm podjechać wózkiem inwalidzkim - mówi osiemnastoletni Łukasz ze Szczytna, podkreślając, że nie czuje się gorszy od innych. - Staram się być samodzielny, choć czasem oczywiście potrzebuję pomocy drugiej osoby.

Zwiększaniu szans funkcjonowania osób "sprawnych inaczej" w świecie ludzi zdrowych dają środki pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - PFRON. Są one głównie przeznaczone na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, szkolenie i przekwalifikowanie tych osób, likwidację barier urbanizacyjnych, architektonicznych, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych itp.

Gdy zakończono debatę o problemach, z jakimi borykają się sprawni inaczej, omówiono zarówno aspekty prawne (nowe przepisy, które nie są korzystne), jak i źródła wsparcia i możliwości uzyskania pomocy ze strony urzędów i instytucji, przyszedł czas na odreagowanie codziennych stresów.

Część artystyczną przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczytnie. Kanwą śpiewaczego i tanecznego ich występu były przeboje zespołu "Ich Troje". Tańce zaprezentował też zespół "Mariolinki" z SOSW w Szczytnie. I w tej muzyczno-tanecznej atmosferze zakończyły się obchody święta niepełnosprawnych.

Joanna Radziewicz

2004.04.07