Bonda, King, Sparks, Sapkowski – lektury tych autorów najczęściej czytają dorośli czytelnicy. Dzieci sięgają po serie: „Angry Birds”, „Magiczne drzewo” i „Pan Samochodzik”.

Dzień wypełniony książką

JAK POWSTAJE KSIĄŻKA

W bibliotece miejskiej nie można narzekać na nudę. W minionym tygodniu dzieci miały okazję zobaczyć na prezentacji multimedialnej, w jaki sposób powstają książki. Okazją do tego pokazu był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia. Najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, jakie są sposoby tworzenia utworów literackich, metody ich ilustrowania, drukowania, oprawiania oraz jak trafiają na półki bibliotek i księgarń.

Tuż po pokazie, wszyscy przybyli mogli wysłuchać książeczki pt. „Cztery zwykłe miski”, czytanej przez panią kierownik Danutę Lipską-Zapadkę. Na podstawie tej opowieści, maluchy wykonywały własną książkę o miskach – każde dziecko stworzyło jedną stronę.

CO NAJCHĘTNIEJ CZYTAMY

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę, najbardziej w ostatnim okresie zainteresowani są trylogią „Millennium”. – Mimo iż od dłuższego czasu jest na rynku, ludzie nadal właśnie ją najczęściej wypożyczają – podkreśla kierownik działu dla dorosłych, Hanna Daniluk. Za to w księgarni „Fraszka” najczęściej z półek „znikają” książki Katarzyny Bondy, Stephena Kinga, Nicolasa Sparksa, oraz saga o Wiedźminie. – Klienci pytają również o najnowsze reportaże, poradniki oraz książki podróżnicze – mówi Magdalena Rubak, kierownik księgarni. Z literatury dziecięcej największym powodzeniem cieszy się seria „Magiczne drzewo”, „Angry Birds”, „Pan Samochodzik” oraz lektury szkolne.

(kar)