W ubiegłych latach uczniowie z gminy Świętajno mogli się pochwalić jednymi z najlepszych w powiecie wyników na sprawdzianie szóstoklasistów i egzaminie gimnazjalnym. W tym roku ich osiągnięcie nie były już tak imponujące. Co wpłynęło na obniżenie poziomu?

Egzaminacyjny dołek

POWIATOWI ŚREDNIACY

Do niedawna szkoły z terenu gminy Świętajno wypadały nieźle na egzaminach zewnętrznych. Przykładem jest choćby sprawdzian szóstoklasistów podsumowujący ich wiedzę zdobytą w ciągu sześciu lat nauki. W 2011 roku osiągnęli oni średni wynik 25,2 p. Najwięcej powodów do radości mieli wtedy nauczyciele i uczniowie SP w Świętajnie. Osiągnięty przez nią rok temu wynik to aż 27,6 p. W tym roku tak dobrze już nie było. Sprawdzian w podstawówkach, do którego przystąpiło łącznie 70 dzieci, wypadł znacznie gorzej. Średnia gminy to 21,2 p., niższa niż krajowa (22,8 p.) i wojewódzka (22,1 p.). Spośród wszystkich gminnych szkół najlepiej z zadaniami poradzili sobie uczniowie SP w Spychowie, osiągając wynik 22,6 p., a najgorzej SP Jeruty – 19,3 p. W tej ostatniej sprawdzian pisało jednak tylko dziewięcioro dzieci. W porównaniu z rokiem ubiegłym słabo wypadła podstawówka w Świętajnie, uzyskując zaledwie 21,5 p.

- Ogólnie na tle powiatu nasza gmina uzyskała wynik średni, tak jak gminy Pasym, Dźwierzuty, Szczytno i miasto Szczytno – podsumowuje Wioletta Janowska, dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty. Wyżej średniej było tylko Jedwabno, natomiast poniżej – gminy Rozogi i Wielbark.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.