W miniony czwartek (9 grudnia) w auli Wyższej Szkoły Policji odbyła się konferencja poświęcona planowanym inwestycjom ekologicznym w powiecie szczycieńskim.

Omówił je Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, Lucjan Wołos. Sporo miejsca poświęcił szczycieńskim jeziorom.

Władze samorządowe od początku lat dziewięćdziesiątych starały się o przywrócenie im równowagi biologicznej. Cztery miesiące temu burmistrz Szczytna podpisał umowę, na mocy której miasto przejęło prawo użytkowania akwenów. Oznacza to, że uzyskało ono prawne możliwości inwestowania w jeziora i może rozpocząć ich rewitalizację. Prace mają ruszyć wiosną 2005 r. Sposób realizacji tych zamierzeń przedstawili prof. Konstanty Lossow i dr Helena Gawrońska. Oczyszczenie miejskich jezior przyczyni się do ożywienia ruchu turystycznego. Udostępnienie wody oraz zagospodarowanie terenów wokół akwenów nareszcie będzie służyć wypoczynkowi mieszkańców i przyjezdnych.

Podczas konferencji, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Adam Krzyśków, wręczył burmistrzowi Szczytna wyróżnienie za podejmowanie i wdrażanie inicjatyw gospodarczych. Udaną inicjatywą burmistrza było wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2004 r. na terenie miasta selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Objęła ona wszystkie gospodarstwa domowe. Sam program edukacyjno-promocyjny został wdrożony w zeszłym roku. Szczytno jest jednym z nielicznych miast, które segregacją objęło cały swój teren miejski, w tym szkoły. W pierwszym półroczu 2004 r. zebrano i sprzedano firmom zajmującym się przerobem surowców wtórnych ponad 82 tony makulatury, plastiku i szkła.

Aktywnym uczestnikiem konferencji była też młodzież gimnazjalna, od której, jak podkreślił Lucjan Wołos, zależy w dużej mierze powodzenie podejmowanych inwestycji, opierających się na kształtowaniu i rozwijaniu świadomości ekologicznej.

Na koniec uczestnicy konferencji udali się na wysypisko śmieci w Linowie, gdzie uroczyście oddano do użytku nowe niecki, w których wcześniej gromadzono osady pościekowe.

(sam)

2004.12.15