O strażakach z Szuci w ostatnich latach stało się głośno za sprawą ich szerokiej działalności. Kręcą filmy, wydają publikacje, organizują różne ciekawe imprezy. Niedawno pisał o nich nawet ogólnopolski „Strażak”.

Ekolodzy w mundurach

W XXI wieku

Nowe czasy dla OSP Szuć przyszły pod koniec 2000 roku. Zwiastunem zmian były powiatowe zawody strażackie w Jedwabnie 3 września 2000, na których strażacy z Szuci zrobili furorę wśród zgromadzonych widzów swym wozem ciągniętym przez konie. Odnowieniem straży w Szuci miał się wówczas zająć kolejny pracownik Nadleśnictwa Jedwabno Jan Stulgis (do OSP wstąpił w 1980 w miejscowości Narewka na Białostocczyźnie, w OSP Szuć od 1989). To właśnie jego wybrano na początku 2001 roku na kolejnego naczelnika OSP Szuć. Prezesem został Stanisław Samsel a skarbnikiem ówczesna sołtys Szuci Mirosława Ambroziak. Budynek remizy w Szuci wymagał pilnego remontu, polegającego przede wszystkim na wymianie przeciekającego dachu. Dzięki pomocy sponsorów i Urzędu Gminy strażacy przeprowadzili niezbędne prace remontowe. Strażacy z Szuci w 2001 roku wystartowali też po raz pierwszy po przerwie od 1996 roku na zawodach strażackich. Od tej pory z roku na rok osiągali bardzo dobre wyniki, licząc się w walce o czołowe miejsca w gminie. Na zawody i ćwiczenia strażackie OSP Szuć dojeżdżała korzystając ze strażackiego żuka użyczanego przez Nadleśnictwo Jedwabno, należącego wcześniej do OSP Kot.

Pożary

31 lipca 2004 roku doszło do pożaru domu Kłoskowskich na kolonii Szuci, bezpośrednio otoczonej dużym kompleksem leśnym. Dom spłonął, uratowano zabudowania gospodarcze i las. Podczas tego pożaru, w miejscu ze słabą dostępnością wody, samochody strażackie musiały dowozić wodę aż z Szuci, gdzie OSP Szuć zorganizowała naprędce stanowisko wodne przy moście na miejscowej rzeczce. Przy wyborach strażackich na początku 2006 roku nastąpiły kolejne zmiany w zarządzie OSP Szuć. Nowym prezesem został Sławomir Ambroziak, natomiast skarbnikiem Krzysztof Stulgis. Kilka miesięcy później OSP Szuć osiągnęła swój największy sukces w zawodach strażackich, wygrywając zawody gminne w Jedwabnie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.