Szczytno po raz pierwszy znalazło się w wąskim gronie laureatów Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. Według burmistrz Danuty Górskiej, jurorzy docenili nie tyle poszczególne inwestycje, ile długofalową politykę miasta w zakresie ochrony środowiska.

Ekologia na medal

W konkursie, którego tegoroczna edycja była już dziewiątą z kolei, mogą brać udział dwie grupy podmiotów: samorządy (przy zachowaniu podziału na gminy i powiaty) oraz prywatni przedsiębiorcy. Główny organizator to Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych „Europa Nasz Dom”. Honorowy patronat nad konkursem co roku obejmuje prezydent. Przedsięwzięciu przyświeca idea promowania inwestycji przyjaznych środowisku i działań z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w rywalizacji, wypełniają wniosek, zawierający przede wszystkim opis zrealizowanych przez siebie zadań proekologicznych. Następnie trafia on pod ocenę kapituły, w skład której wchodzą m.in. parlamentarzyści, członkowie organizacji pozarządowych oraz pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace poszczególnych kapituł koordynuje Narodowa Rada Ekologiczna, złożona z największych fachowców w zakresie ekologii. W tym roku do konkursu zgłosiło się około 150 gmin. Po raz pierwszy szczęścia spróbowało również Szczytno. Pomysł, żeby wystartować okazał się strzałem w dziesiątkę. Miasto znalazło się bowiem wśród dziewięciu laureatów w kategorii „Gmina Przyjazna Środowisku”. Burmistrz Danuta Górska tłumaczy, że start w konkursie był w przypadku Szczytna o tyle uzasadniony, że inwestycje i inne działania z zakresu ochrony środowiska realizuje się tutaj konsekwentnie już od dłuższego czasu. Jako najważniejsze wymienia sprawy związane z gospodarką odpadami, budowę wysypiska i wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów.

- Do tego dochodzi również szereg tzw. „miękkich” działań, takich jak Europejski Dzień Bez Samochodu czy Dzień Ekologii, służących edukacji najmłodszych mieszkańców – mówi burmistrz. Dodaje, że w przypadku Szczytna działania proekologiczne nie ograniczają się tylko do realizowanych od czasu do czasu inwestycji, ale stanowią element szerszej polityki.

- Wyrazem takiego nastawienia są działania, które podejmujemy obecnie: modernizacja systemu ciepłowniczego i rewitalizacja miejskich jezior – mówi Danuta Górska.

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 25 stycznia w Warszawie. Szczycieński samorząd uhonorowano czekiem opiewającym na 30 tys. złotych oraz certyfikatem gminy przyjaznej środowisku.

Wojciech Kułakowski/Fot. archiwum UM