Mieszkanka Rozóg Elżbieta Kasznia została tegoroczną laureatką nagrody im. Oskara Kolberga. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Elżbieta Kasznia z nagrodą Kolberga
Zamiłowanie do muzyki Elżbieta Kasznia odziedziczyła po rodzicach, rodowitych Kurpiach

Już po raz czterdziesty siódmy Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostanie wręczona artystom tworzącym w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnienia otrzymają także badacze, popularyzatorzy i organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających kulturę tradycyjną. W tym gronie znalazła się śpiewaczka i twórczyni ludowa z Rozóg Elżbieta Kasznia. Uroczysta gala odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.

To już kolejny laur przyznany wybitnej artystce. Tydzień wcześniej została uznana za najlepszą śpiewaczkę w regionalnym finale konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2022”. W czerwcu będzie reprezentować Warmię i Mazury na ogólnopolskim finale w Tokarni. Wcześniej dwukrotnie otrzymała Basztę, główną nagrodę w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu.

OD NAJMŁODSZYCH LAT LUBIŁA ŚPIEWAĆ

Pani Elżbieta od dzieciństwa przejawiała zainteresowanie śpiewem, choć nigdy nie wiązała z nim swojej przyszłości.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.