Niemało strachu najedli się pracownicy oraz klienci Kauflandu w niedzielne popołudnie. Nietrzeźwy mężczyzna poinformował personel marketu o podłożonym tam ładunku wybuchowym. Zarządzono ewakuację obiektu, na miejscu stawiła się grupa minersko-
pirotechniczna. Bomby nie znaleziono, a żartowniś, 54-letni Jan K. ze Szczytna został
zatrzymany.
W niedzielę 22 lutego około godziny 17.35 oficer dyżurny szczycieńskiej Komendy Powiatowej Policji otrzymał zgłoszenie od pracownika Kauflandu o tym, że nietrzeźwy mężczyzna poinformował o podłożeniu materiału wybuchowego. Ładunek miał się znajdować w cukierni mieszczącej się w markecie. Na miejsce przyjechała grupa minersko-pirotechniczna, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i energetyczne. Policjanci ewakuowali wszystkie osoby przebywające akurat w sklepie. O tej porze zakupy robiło tam około 20 klientów. Po przeprowadzeniu rozpoznania minersko-pirotechnicznego okazało się, że w markecie nie ma żadnej bomby. Policjanci ustalili, że sprawcą fałszywego alarmu jest 54-letni Jan K. ze Szczytna. Żartowniś został zatrzymany nazajutrz rano. Jan K. za swój czyn odpowie przed sądem karnym. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.
Akcja związana z ewakuacją i przeszukaniem marketu trwała około dwóch godzin. Kierownictwo sklepu szacuje, że na skutek jego zamknięcia straty w obrotach wyniosły przez ten czas 10 tys. złotych.
- Na szczęście policja zareagowała bardzo szybko i akcja przebiegła sprawnie - usłyszeliśmy od jednego z pracowników.
POŻAR W WIELBARKU
We wtorek 17 lutego rano na ul. Studziennej w Wielbarku wybuchł pożar na pierwszym piętrze budynku zamieszkiwanego przez trzy rodziny. W mieszkaniu, w którym pojawił się ogień, nikogo nie było. Pożar dość szybko zauważyli lokatorzy z parteru. Feralnego dnia jeszcze spali, kiedy obudziła ich woda kapiąca z sufitu.
- Okazało się, że pod wpływem wysokiej temperatury przepaliły się przewody wykonane z plastiku. Na szczęście pożar został w miarę szybko dostrzeżony, dzięki czemu udało się uniknąć większych strat - relacjonuje st. kpt. Jacek Matejko, oficer prasowy KP PSP w Szczytnie. Na miejsce jako pierwsza przyjechała OSP Wielbark. W akcji gaśniczej brali udział także strażacy z JRG Szczytno oraz z OSP Szymany. Ewakuowano dwie osoby z parteru płonącego budynku. Wewnątrz panowało bardzo duże zadymienie, stąd ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Sprawna interwencja strażaków uniemożliwiła przedostanie się ognia na pozostałe części domu. W wyniku pożaru spaliło się jedynie mieszkanie na pierwszym piętrze.
HANDLOWALI NARKOTYKAMI
Czterech 18-letnich mieszkańców powiatu odpowie za handel środkami odurzającymi. Na trop narkotykowej szajki wpadli policjanci ze Szczytna. Podjęte przez nich działania doprowadziły do zatrzymania sprawców, którym postawiono zarzuty. Jak się okazało, młodzieńcy handlowali tabletkami ekstazy, a ich klientami byli bywalcy miejscowych dyskotek. Stróże prawa zarekwirowali około 100 tabletek. W toku prowadzonych czynności wyszło na jaw, że Łukasz M., mieszkaniec gminy Szczytno, udzielał środki odurzające osobom nieletnim. Grozi mu za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei jego kompanowi, Tomaszowi M. z gminy Świętajno udowodniono, że wprowadził do obiegu znaczną ilość zakazanych tabletek. Chłopak może za to przesiedzieć za kratkami nawet 10 lat. Dwaj kolejni 18-latkowie, Mariusz F. oraz Mateusz M. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udzielali środki odurzające, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. W piątek 20 lutego szczycieńska prokuratura zastosowała wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci trzech dozorów policji oraz jednego poręczenia majątkowego.
GARAŻ W PŁOMIENIACH
W sobotę 21 lutego w Szymanach zapaliło się wnętrze garażu należącego do jednego z mieszkańców. W pomieszczeniu stał samochód osobowy renault laguna. Chociaż pojazd udało się wyprowadzić z płonącego obiektu, to jednak został on poważnie uszkodzony przez ogień. Spłonęły także drewniane regały oraz znajdujące sie w garażu narzędzia.
TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW
Trwa ogólnopolska kampania „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw’’, mająca na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W związku z tym do piątku 27 lutego w godzinach 7.30 - 15.30 na ul. Piłsudskiego 39 (Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie) w pokoju 203 czynny jest punkt konsultacyjny. Osoby zainteresowane mogą otrzymać pomoc prawno-psychologiczną, zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i telefonicznym, dzwoniąc pod numer 089-621-55-68 czynny w godz. 7.30 - 15.30.