O działalności Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Forum Kobiet dowiedziały się z radia i telewizji. Wiesława Zalewska i Halina Florkowska pomyślały o utworzeniu koła w Szczytnie. Teraz liczy ono 37 pań. Członkinie nie tylko opatrują rany uczestnikom miejskich konkursów sportowych, ale można je spotkać wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

Forum pełne pomysłów

WRÓCIŁA BIEDA

Większość z nich to pielęgniarki, więc z racji zawodu zabezpieczają medycznie wszystkie szczycieńskie imprezy - opatrują rany uczestnikom biegów po Danuśkę, zawodów Grand Prix w biegach przełajowych i wielu innych.

Zainicjowały cykle wykładów dla młodzieży z zakresu edukacji seksualnej.

- Młodym ludziom wydaje się, że wszystko jest takie proste - tłumaczy prezes stowarzyszenia Wiesława Zalewska - w rzeczywistości, w toku rozmów okazuje się, że ich wiedza jest bardzo mała.

Stowarzyszenie dba już od dawna o profilaktykę zdrowotną pań, zachęcając do zdrowego odżywiania, darmowych badań krwi, cytologicznych i mammografii. Współpracowało też z PCK, brało udział w realizacji programu "Honorowy dawca krwi".

Nieobce są im problemy osób samotnych, dotkniętych alkoholizmem, rodzin borykających się z kłopotami materialnymi. Zajmują się zbiórka żywności, robią paczki dla najbardziej potrzebujących. Często wspierają siebie nawzajem, niektóre z członkiń też potrzebują materialnego wsparcia.

- Bieda jest dumna - mówi prezes stowarzyszenia - rzadko zwraca się o pomoc ten, kto najbardziej jej potrzebuje. Więcej jest ludzi sprytnych, którzy proszą o wsparcie, a wcale go nie potrzebują.

Ktoś, kogo interesują zagadnienia socjalne wie, jak duża jest skala patologii i biedy w mieście. Ludzie borykają się z trudnymi warunkami mieszkaniowymi i pijącymi, konfliktowymi sąsiadami. Władze mówią wszystkim, że nie ma pieniędzy, rzadko ktoś otrzymuje wsparcie.

- Wróciła bieda - tłumaczy Wiesława Zalewska - pojawiają się osoby bardzo zaniedbane medycznie. Człowiek zamiast mydła wybiera chleb. Jest mnóstwo bezdomnych w mieście. Kto ma pomagać starszym, samotnym, schorowanym ludziom, którzy nie mają żadnych bliskich?

TELEFON ZAUFANIA

Przez dwa lata stowarzyszenie miało swój telefon zaufania i udostępniony lokal na ul. Pułaskiego 10. Dyżurował dwa razy w tygodniu. Taki rodzaj pomocy okazał się bardzo skuteczny. Jednak koszta utrzymania telefonu i lokalu były zbyt wysokie. Pani Wiesława, zwróciła się do Telekomunikacji z prośbą o możliwość utworzenia numeru na wzór międzynarodowej "niebieskiej linii". Niestety, pomysł prezes stowarzyszenia nie spotkał się z akceptacją. Na razie telefon zaufania nie funkcjonuje, a szkoda.

KOBIETA W SPOŁECZEŃSTWIE

Działalność stowarzyszenia ma też na celu integrowanie kobiet. Krajowe zjazdy i konferencje forum mają w założeniu wspieranie inicjatyw na rzecz podniesienia statusu prawnego i społecznego płci żeńskiej oraz jej aktywności zawodowej. Wiesława Zalewska ciągle myśli o tym, by zapewnić kobietom ze Szczytna szersze pole działania, nawiązując jak najwięcej kontaktów. Zabiega też o zauważenie i dowartościowanie ich pracy oraz poświęcenia. Wiceprezes stowarzyszenia Halina Florkowska otrzymała statuetkę "Kobiety Niezwykłej" od zarządu forum, za przejaw szczególnej aktywności społecznej. Członkinie uczestniczyły w kursie "Akademia Polityczna Kobiet", zorganizowanym przez Centrum Kobiet w Warszawie. Protestowały przeciwko zabraniu dodatków dla samotnych matek.

W tym wszystkim panie znajdują też czas dla siebie. Odczuwają radość i satysfakcję ze zrobienia czegoś razem. Czasem jest to zwykłe, wspólne malowanie pisanek rozdawanych pracownikom szpitala i znajomym. Innym razem zorganizowanie dla dzieciaków z domu dziecka ogniska.

Joanna Jarmołowska

WIZYTÓWKA FORUM KOBIET

data powstania: 25 czerwca 2001,

członkinie: Wiesława Zalewska, Halina Florkowska, Alicja Tarka, Małgorzata Tubis, Ewa Dziczek, Ewa Kucharska, Teresa Okuniewicz, Jolanta Lewicka, Barbara Długokęcka,

cel stowarzyszenia: integracja i aktywizacja kobiet, wspieranie inicjatyw na rzecz podniesienia statusu prawnego i społecznego kobiet, inicjowanie działań różnych placówek w dziedzinie opieki społecznej, świadczeń emerytalnych, rodzinnych, socjalnych, zdrowotnych,

najważniejsze inicjatywy: akcja "Kobieta bezpieczna", zbiórki żywności i odzieży, wspieranie programów "Aktywność fizyczna radością twojego życia", "Przemoc w rodzinie", organizacja badań profilaktycznych, współpraca z Domem Dziecka, MOPS i GOPS.

2005.11.16