Kilka miesięcy temu Szymany wróciły, wraz z Wielbarkiem i Jesionowcem, na kolejową mapę połączeń. Na rozkładach w tych miejscowościach odjazdów i przyjazdów pociągów nie ma może zbyt wielu, ale od czegoś zacząć trzeba.

Gablota z demobiluMogłoby się wydawać, że przywrócone do ruchu pasażerskiego stacyjki będą błyszczały nowością, lecz nie do końca tak jest. Niedawno odwiedziliśmy sobie po latach stację w Szymanach. Podobnie jak parę dekad temu można tu zrobić mijankę (fot. 1). Znacznie szerszy niż kiedyś peron został nieco odsunięty od kolejowego budynku, zamienionego lata temu w mieszkania prywatne. Przebudowy stacji dokonano już paręnaście lat wstecz, w ramach inwestycji związanej z doprowadzeniem linii kolejowej do pobliskiego lotniska. Naszą uwagę zwróciły zdemolowane dawne stacyjne toalety oraz w miarę nowa przeszklona tablica, z przytwierdzonym rozkładem jazdy oraz długaśnym regulaminem regulującym zasady korzystania ze stacji. Napisaliśmy „w miarę nowa”, ponieważ jakiś czas temu przywiezioną ją nie prosto z fabryki, tylko… Całkiem widoczny ślad pokazuje, że najpierw służyła ona na trochę większej stacji znajdującej się niedaleko Elbląga. Tam podczas niedawnej modernizacji ustawiono zupełnie nowe gabloty, a ta widoczna na fot. 2 była w na tyle dobrym stanie, że trafiła do Szyman. Ale ślady zostały…

 

AUTOBUSEM CORAZ DALEJ

Pozostańmy jeszcze w tematach komunikacyjnych. Rozpoczęty trzy miesiące temu rok przyniósł spore zmiany w szczycieńskim ZKM-ie. Przede wszystkim wprowadzono darmowe przejazdy dla wszystkich – zarówno na terenie miasta, jak i gminy. Niedługo ma powstać nowa linia łącząca miasto z Lemanami, Zielonką i Romanami. Przywrócono sobotnie kursy, zawieszone jakiś czas temu. Weekendowe autobusy zahaczają także o Kamionek, który był wcześniej pomijany. Trzy kursy przebiegają (od minionej soboty) trochę nietypową trasą: autobus rusza z pętli przy ul. Suwalskiej (tak naprawdę Pomorskiej) i jedzie kawałek przez Lipową Górę Zach. (bez przystanku), dojeżdża do Kamionka (fot. 3) , gdzie na pętli zawraca w kierunku Szczytna. Co ciekawe, według rozkładu ma na pokonanie pierwszego odcinka zaledwie minutę, co jest zdecydowanie niemożliwe. Podobnie trudne jest dotarcie w minutę z przystanku w centrum Kamionka na Bartną Stronę – tam do przejechania pojazd ma blisko kilometr.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.