Gdzie Rzym, gdzie Krym?

Na facebookowej stronie „Kurka Mazurskiego” zamieściliśmy intrygującą informację, że w zależności od tego, z którego kierunku wjedziemy do pewnej mazurskiej miejscowości w naszym powiecie, to będzie się ona nazywała Małszewo, albo... Małszewko.

Galimatias z nazwamiTablica z lewej strony fotografii stoi przy drodze wiodącej do tej miejscowości od strony Dźwierzut, z prawej od strony Pasymia. Z pozoru różnica w nazwie nie jest wielka, ot kwestia jednej literki „k”, ale czyni ona dużo. Małszewo bowiem,  to wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-olsztyńskim nad Jeziorem Małszewskim, w  gminie Jedwabno. Z kolei Małszewko to osada, choć także położona w powiecie szczycieńskim, leży jednak w obrębie w gminy Dźwierzuty.

Kobyłocha czy Kobylocha?

Podobną zagwozdkę z nazwą miejscowości mamy także tuż pod Szczytnem. Zaraz za Dębówkiem  przy drodze Szczytno – Biskupiec stoi drogowskaz wskazujący jak dojechać do wsi Kobyłocha, odległej od tego miejsca o 3,5 km.
Wszystko jest niby w porządku, ale gdy znajdziemy się już przed tą miejscowością, to naszym oczom ukaże się tabliczka z nieco innym napisem: „Kobylocha” (prawa strona fotografii).
No i bądź tu mądry!

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.