Zespół Kolegiów Nauczycielskich w Szczytnie zainaugurował nowy rok akademicki. W kształcącej nauczycieli języków obcych szkole rozpoczęło naukę przeszło stu studentów, którzy będą zdobywać wiedzę w systemie dziennym i wieczorowym.

Gaudeamus w kolegium

Jedna z dwóch szczycieńskich szkół wyższych, Zespół Kolegiów Nauczycielskich już po raz siedemnasty zainaugurowała nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się we wtorek 2 października. Oprócz zaproszonych gości reprezentujących m.in. władze miasta i powiatu wzięli w niej udział studenci pierwszego roku, którzy złożyli ślubowanie na sztandar ZKN oraz odebrali z rąk swoich opiekunów indeksy.

Funkcjonująca od 1991 roku szkoła kształci obecnie w systemie dziennym i wieczorowym przyszłych nauczycieli języków angielskiego i niemieckiego. W tym roku naukę rozpoczęło tu ogółem ponad sto osób. Najwięcej wybrało język angielski - 65 w systemie dziennym i 21 w wieczorowym. Naukę języka niemieckiego podjęło 22 studentów.

Pełniąca od 1 września obowiązki dyrektora placówki Mariola Jaworska podczas uroczystej inauguracji podkreślała, że kierowana przez nią szkoła nastawiona jest na nowoczesne i wszechstronne kształcenie przyszłych nauczycieli, odbiegające od sztywnych norm, a skierowane przede wszystkim na rozwój osobowy pedagogów. Na zakończenie uroczystości wykład zatytułowany „Angielski jako język międzynarodowy. Nowe modele wymowy, nowe normy” wygłosił dr Tomasz Ciszewski.

Mariola Jaworska zajęła miejsce Anny Strzeleckiej, która z końcem ubiegłego roku akademickiego przeszła na emeryturę. Nowa dyrektor z kolegium związana jest od dawna - najpierw jako jego studentka, a od siedmiu lat nauczycielka. Posiada dwa tytuły magistra - filologii germańskiej oraz dydaktyki języków obcych. Obecnie ma otwarty przewód doktorski w Instytucie Nauk Filologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Na razie jest pełniącą obowiązki dyrektora ZKN, ponieważ do tej pory nie odbył się konkurs na to stanowisko. Mariola Jaworska będzie kierowała kolegium co najmniej przez najbliższe pół roku. Jakie stawia przed sobą cele?

- Najważniejsze jest utrzymanie wysokiej jakości kształcenia, ale chciałabym także zwrócić uwagę na promocję szkoły, by była coraz bardziej widoczna w środowisku lokalnym - mówi Mariola Jaworska. Według niej ZKN to szkoła, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży z małych miast i wsi.

- Kolegium jest dla nich szansą, bo nie wszyscy oni mogą sobie pozwolić na studia w dużych ośrodkach akademickich, a wcale nie są gorsi od swoich kolegów i koleżanek z większych miast - zauważa Mariola Jaworska.

(łuk)