Problem estetyki miasta jest bardzo skomplikowany, a „estetycznych grzechów” cała masa. Co więc zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy?
OGÓLNIKOWE DOKUMENTY
Przed tygodniem opisałem główne grzechy naszej publicznej przestrzeni, błędy, które mimo upływu lat i kolejnych epok wciąż są powtarzane.
Zacznijmy od tego, że „zmysł estetyczny” statystycznego mieszkańca naszego kraju nie różni się od gustu mieszkańca Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, dlaczego więc zachodnia przestrzeń publiczna wygląda lepiej niż nasza? Odpowiedź jest prosta. Tam stosuje się najprostsze metody prawne (dostępne i u nas, jednakże niestety zapomniane lub celowo niestosowane).
Na dzień dzisiejszy nie ma tak naprawdę ŻADNYCH dokumentów kształtujących przestrzeń w Szczytnie. Lokalny Program Rewitalizacji podejmuje tak naprawdę jedynie kwestie społeczne, i to tylko w wybranych obszarach naszego miasta. Jest to więc dokument ogólny, nie wnoszący nic nowego, zaś Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego także nie spełniają swojej funkcji. Pomijają wiele istotnych kwestii – nie ma zapisów o formach reklam, o kolorach elewacji, o kształtach, formie i materiałach, których można używać np. przy budowie dróg, lokalizacji telebimów itd.