Aż 247 obiektów figuruje w gminnej ewidencji zabytków gminy Rozogi. Najwięcej z nich, bo blisko 50, znajduje się w Klonie. Na liście dominują budynki mieszkalne, zarówno murowane, jak i drewniane, są też kościoły oraz cmentarze, w tym głównie ewangelickie wraz z kwaterami, w których spoczywają żołnierze polegli w czasie I wojny światowej.

Gminne zabytki

Najbogatsze w zabytki miejscowości w gminie Rozogi to Klon (49 obiektów), Faryny (42) oraz Dąbrowy (39). Stosunkowo niewielka liczba wartościowych historycznie obiektów znajduje się w stolicy gminy, Rozogach. Jest ich tutaj zaledwie 19. Do najbardziej rozpoznawalnych należy z pewnością wybudowany w 1906 roku kościół ewangelicki, obecnie katolicki pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Starszy, bo datowany jeszcze na połowę XVIII w., jest dawny cmentarz ewangelicki z kwaterą wojenną z okresu I wojny światowej.

Do prawdziwych perełek, i to nie tylko w gminie, ale także w powiecie szczycieńskim, zalicza się wieś Klon. Tu jako zabytkowy traktuje się cały układ zabudowy wiejskiej z końca XVIII i początku XIX wieku. Został on wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków już w 1950 roku. Do najcenniejszych obiektów w Klonie zaliczane są drewniane budynki mieszkalne, a także wybudowany w 1859 roku kościół rzymsko-katolicki z wieżą z 1903 roku. Jego znacznie młodszy, bo powstały w latach 30. ubiegłego stulecia ewangelicki odpowiednik, który spłonął w pożarze w grudniu ubiegłego roku, również znajduje się w ewidencji. Zabytkowe są także dwa klonowskie cmentarze – parafialny rzymsko-katolicki oraz dawny ewangelicki.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.