Wywodzące się ze Szczytna Iza Bohn i Paulina Darznik odniosły niemały sukces w konkursie na pamiątkę z Warmii i Mazur. Ręcznie malowane figurki Warmianki i Mazura, dzieło Izy, zdobyły II miejsce, a wspólnie wymyślona gra edukacyjna „Odkryj Warmię i Mazury“ wyróżnienie.- Konkurencja była bardzo duża, ale udało się nam – cieszą się nagrodzone panie.

Grą odkrywają Warmię i Mazury
Paulina Darznik (z lewej) i Iza Bohn, laureatki konkursy z nagrodzonymi pracami – Warmianką i grą edukacyjną

Konkurs na regionalne pamiątki od siedmiu lat ogłasza Urząd Marszałkowski w Olsztynie, a konkretnie departament turystyki. Jak czytamy w regulaminie, główny cel konkursu to stworzenie atrakcyjnej pamiątki turystycznej służącej promocji regionu. Dlatego prace muszą nawiązywać do jego dziedzictwa kulturowego.

Sukces w konkursowej edycji 2016 r. odniosły dwie młode byłe mieszanki Szczytna. Drugą nagrodę zdobyła Izabela Bohn za taneczną parę Warmianki i Mazura, a wyróżnienie wspólne dzieło Izy i Pauliny Darznik - gra edukacyjna „Odkryj Warmię i Mazury”. Obie panie przyjaźnią się jeszcze od czasów nauki w szczycieńskim liceum. Obecnie mieszkają w Trójmieście. Iza, która z wykształcenia jest architektem, zajmuje się ceramiką, rysunkiem i malarstwem. Pasją Pauliny (ukończyła studia ekonomiczne) jest szycie, projektowanie ubrań i pluszaków. Ostatnio pracuje też ze sztalugami.

Jak nam mówią, ogromnie tęsknią za rodzinnymi stronami, dlatego co roku wracają na Mazury.

- Tutaj wreszcie możemy odetchnąć i naprawdę wypocząć, bo życie na prowincji biegnie w zupełnie innym rytmie niż w dużym mieście - zwierza się Paulina.

Pomysł na grę edukacyjną, jak zdradzają nam jej autorki, zrodził się właśnie z tęsknoty za ciekawymi zakątkami naszej ziemi i dlatego nazwały ją „Odkryj Warmię i Mazury”. Jest ona podobna do znanego „Piotrusia”, składa się z kart, których jednak nie trzymamy w dłoniach, a rozrzucamy na stole, obrazkami do dołu. Zadaniem uczestników gry jest jak najszybsze odnalezienie par. Wśród obrazków na kartach znalazł się m. in. zamek w Lidzbarku, katedra we Fromborku, pomnik w Grunwaldzie, czy wiadukty w Stańczykach, są też wielkie jeziora mazurskie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.