Siedem sołectw z powiatu szczycieńskiego otrzyma dofinansowanie z samorządu województwa na realizację projektów w ramach konkursów „Małe Granty Sołeckie” i „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Dzięki pozyskanym środkom, na ich terenie pojawią m.in. altany, wiaty, pomost, czy lampy solarne.

Granty dla naszych sołectw
W Łupowie wiejski plac porośnięty lipami zostanie zagospodarowany z akcentem pszczelarskim

Przyznawane od pięciu lat „Małe Granty” mają na celu promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich i zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności do wspólnych działań. Z kolei pomoc finansowa w ramach „Aktywnej Wsi Warmii, Mazur i Powiśla” kierowana jest do sołectw uczestniczących w programie „Odnowa Wsi”, któremu przyświeca idea m.in. poprawy warunków życia mieszkańców i wzrostu atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich. Samorząd wojewódzki w tym roku przyznał na inicjatywy lokalne blisko 700 tys. zł, dzięki którym wparcie otrzymają 44 sołectwa, w tym aż siedem z powiatu szczycieńskiego.

MAŁSZEWKO Z CHATĄ RYBACKĄ

Sołectwo Dźwierzuty otrzymane 20 tys. zł przeznaczy na urządzenie miejsca integracji mieszkańców wchodzącego w jego skład Małszewka. Przy świetlicy wiejskiej powstanie „Chata Rybacka” nawiązująca tematycznie do pobliskiego jeziora i zamiłowania miejscowych do połowu ryb. Złoży się na nią drewniana wiata ze stolikiem wyłożona dookoła polbrukiem, ławka i miejsce na ognisko. - Zostaną zrobione też nasadzania, m. in. w kwietniku w kształcie łódki. Będą rozwieszone sieci rybackie i stanie tablica informująca o tym, jakie gatunki ryb występują w miejscowym jeziorze – informuje Marta Szubryt z UG w Dźwierzutach, autorka projektu. Jest on realizowany w ramach programu „Odnowy Wsi”, w którym sołectwo uczestniczy od kilku lat. W roku ubiegłym pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego środki zostały przeznaczone na utworzenie Parku Terapeutycznego w Dźwierzutach.

Do realizacji zadania w Małszewku dołoży się również gmina Dźwierzuty, przeznaczając 20 tys. zł ze swojego budżetu.

REKOWNICA Z PRZYSTANKOWĄ WIATĄ

Sołectwo Rekownica do „Odnowy Wsi” przystąpiło już osiem lat temu, dzięki czemu co roku wzbogaca swoją infrastrukturę o nowe elementy.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.