Na początku kwietnia Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego podjął uchwałę o podziale środków na realizacją zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na ten cel władze województwa przeznaczyły 320 tys. złotych. Łącznie dofinansowanie otrzymało 37 organizacji, w tym aż sześć z powiatu szczycieńskiego.

Granty na kulturę
Dzięki otrzymanym środkom Stowarzyszenie ANIMA będzie mogło wystawić kolejne spektakle w zabytkowej stodole w Chochole/fot. Justyna Rolka/facebook Stowarzyszenia Anima

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników ANIMA z siedzibą w Kobyłosze otrzyma 8 tys. zł na IX edycję „Mazurskich Wędrówek Teatralnych. Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu przyznano 9 tys. zł na organizację XXV Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2022. Z kolei Stowarzyszenie Kulturalne TANECZNIK z siedzibą w Jedwabnie na przygotowanie VI Festiwalu Folklorystycznego Jedwabno 2022 pozyskało wsparcie w wysokości 8 tys. złotych.

Na liście podmiotów z powiatu szczycieńskiego, które otrzymają dofinansowanie znalazły się jeszcze: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie („Ten stary, dobry jazz. Wieczór jazzowy w Szczytnie” – 3 tys. zł), Stowarzyszenie Kulturalne „Razem możemy więcej” z siedzibą w Rozogach („Kultura kurpiowska to skarb, który należy pielęgnować” – warsztaty kultury kurpiowskiej – edycja III – 6 tys. zł) oraz Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne z siedzibą w Szuci (XXIII Jarmark Mazurski w Szczytnie – 5 tys. zł).

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA w ramach tegorocznych „Mazurskich wędrówek teatralnych” już w czerwcu planuje premierę „Świtezi” Adama Mickiewicza w związku z 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów”. Spektakl, podobnie jak poprzednie widowiska ANIMY, odbędzie się w zabytkowej stodole w Chochole. Stowarzyszenie zamierza również prezentować swoje wcześniejsze spektakle, w tym „Zaćmienie słońca w okolicach Pup”, który swoją premierę miał w październiku ubiegłego roku. Jak mówi Ewa Wasilewska ze Stowarzyszenia ANIMA, bez grantów, w tym tych od władz województwa, działalność stowarzyszenia nie byłaby możliwa. Tymczasem widowiska przygotowywane przez członków ANIMY cieszą się uznaniem nie tylko mieszkańców powiatu, lecz także przyjezdnych, dla których często są wstępem do poznania klimatu i historii Mazur.

- Staramy się robić teatr, który mówi tutejszym językiem. Nasze spektakle zawsze są inspirowane lokalną historią i oparte na rozmowach z mieszkańcami – mówi Ewa Wasilewska.