Długie kolejki przed gabinetami lekarskimi i w aptekach to w ostatnich tygodniach norma. W powiecie wzrasta liczba chorych na grypę. To może być zaledwie początek sezonu grypowego. – Szczyt zachorowań dopiero się zaczyna – przewiduje dyrektor szczycieńskiego sanepidu Grażyna Sosnowska. Specjaliści radzą, by się zaszczepić, bo pogrypowe powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.

Grypa w natarciu

FALA ZACHOROWAŃ

Według Krajowego Ośrodka ds. Grypy tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Polsce odnotowano prawie 80 tysięcy zachorowań na tę chorobę. To o 15 tysięcy więcej niż przed świętami Bożego Narodzenia. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z tych, w których chorych przybywa najszybciej. Eksperci uspokajają jednak, że choć wzrasta zapadalność, to o epidemii na razie nie mam mowy.

Grypa daje się we znaki także mieszkańcom naszego powiatu. Świadczą o tym kolejki w ośrodkach zdrowia. Lekarze mają w ostatnich dniach pełne ręce roboty. – Zachorowalność jest bardzo duża – potwierdza doktor Włodzimierz Tarasiuk z przychodni Vita-Med. – Wiele z tych infekcji nie reaguje na leczenie i występują powikłania – dodaje lekarz. Najgroźniejsze i najczęstsze z nich to zapalenie płuc. Jak mówi doktor, infekcje grypopodobne występują okresowo. Poprzednia większa fala zachorowań miała miejsce na przełomie września i października. – Potem był spokój, aż do końca grudnia, gdy liczba zachorowań ponownie wzrosła – zauważa Włodzimierz Tarasiuk. W okresie świąteczno-noworocznym podczas weekendów do ambulatorium Vita-Medu zgłaszało się 140-160 pacjentów. Podobnie jest też w przychodni Elmed. Jej kierownik doktor Krzysztof Bączek podaje, że tylko 2 i 3 stycznia przyjęto 160 osób z infekcjami grypopodobnymi. Dla porównania, w identycznym okresie roku ubiegłego zgłosiło się 66 chorych. Najczęstsze objawy to: wysoka gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy, kaszel i katar. – Obserwujemy, że u niektórych pacjentów dochodzą jeszcze dolegliwości żołądkowo-jelitowe, biegunka i wymioty – mówi doktor Tarasiuk. Po kilku dniach dołączają infekcje bakteryjne, czyli silne bóle gardła i kaszel z ropną wydzieliną.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.