W czteroletnich odstępach, czyli w latach przestępnych, formalnie świętuje nie tylko burmistrz Cezary Łachmański, o którym „Kurek” pisał ostatnio, ale czynią tak również zuchy.

Harcerze znowu w SzczytnieIch dzień przypada właśnie 29 lutego. – Raz na cztery lata zuch jest pępkiem świata – przywołuje związaną z tym rymowankę Beata Piwowarska, jedna z osób, które próbują wskrzesić w Szczytnie ruch harcerski. Z dobrym skutkiem, bo w dwóch szczycieńskich szkołach podstawowych – SP 2 i SP 6 – na zbiórki uczęszcza już ponad setka osób. Zajmuje się nimi dziewięcioro dorosłych. Próbna gromada zuchowa działa tylko w „Dwójce”, a drużynowa Wioletta Luto pokazuje nam listę, na której znajduje się 34 maluchów, w tym jedna osoba z zerówki. W zbiórkach próbnej gromady harcerskiej uczestniczy po około czterdzieścioro uczniów starszych klas z obu placówek. – Wracamy do domu później i jest fajnie – tłumaczą Lilka i Martynka, uczennice klasy piątej w SP 2. Zarówno młodsi, jak i starsi doczekali się już specjalnych chust (fot. 1) ufundowanych przez burmistrza i Nadleśnictwo Szczytno. Zuchy uczą się na razie przez zabawę, powoli poznają zuchowe prawa. Mimo zabawowego charakteru spotkań, na twarzach maluchów maluje się niejednokrotnie duże przejęcie (fot. 2) – bycie zuchem to jednak poważna sprawa. Na zakup pełnego umundurowania starszym i młodszym przyjdzie jeszcze poczekać.

Przywdzianie harcerskiego stroju to konieczność poniesienia kosztu rzędu 200 zł. O tym, że harcerstwo w Szczytnie się odradza, można się było przekonać już w połowie grudnia, gdy szczycieńscy harcerze przekazywali Betlejemskie Światełko Pokoju. Zbiórki odbywają się od połowy stycznia. Tydzień przed Dniem Zucha przyszli harcerze mogli świętować Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony w urodziny Roberta Baden–Powella, założyciela ruchu skautowskiego. Co ciekawe, również 22 lutego (choć w innym roku) na świat przyszła żona Baden-Powella – Olave. Szczycieńscy adepci harcerstwa DMB rozpoczęli od gry terenowej (fot. 3), a zakończyli spotkaniem przy ogniu. Opiekunowie zuchów i harcerzy mają w planach uczestniczenie wraz ze swoimi podopiecznymi w obchodzonych w mieście uroczystościach państwowych, a na koniec marca przygotowują grę terenową „Wyspa wielkanocnego zająca”. Warto dodać, że naszym powiecie ruch harcerski od lat istnieje przy Szkole Podstawowej w Tylkowie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.