Ponad 70 lat temu, w środku II wojny, w niemieckich kinach królował film „Heimkehr”, który miał uzasadnić barbarzyńską agresję na Polskę. Było to prawdziwe arcydzieło nazistowskiej propagandy, za którym stał sam Goebbels. Film kręcono na granicy Mazur, w Chorzelach. Dużo wspólnego z tym filmem ma też Szczytno.

Heimkehr (2)

Aktorka 100 – lecia

Rolę główną w „Heimkehr” zagrała największa gwiazda tego filmu, wiedeńska aktorka Paula Wessely, uznawana w Austrii za „aktorkę 100 – lecia”. Za udział w „Heimkehr” otrzymała 150 000 marek. Jedną z ról w filmie grał też jej mąż Atilia Hörbiger. Po latach austriacka pisarka Elfriede Jelinek określiła „Heimkehr” jako „najgorszy film propagandowy jaki kiedykolwiek powstał” i wypomniała aktorskiemu małżeństwu udział w nim i propagowanie nazistowskiej ideologii, co spotkało się z wielkim oburzeniem w Austrii – jak można tak pomawiać największą austriacką aktorkę XX stulecia? Jednak z czasem przyznano rację Jelinek, a otrzymana przez nią literacka Nagroda Nobla podniosła jej autorytet.

Polscy aktorzy

W filmie „Heimkehr” zagrało też wielu znanych aktorów polskiego kina przedwojennego. Prawdziwą polską gwiazdą „Heimkehra” był Bogusław Samborski (grał rolę polskiego burmistrza), który dzięki tej roli chciał ponoć chronić swoją żonę Żydówkę. W filmie wystąpił też Józef Kondrat (grał woźnego burmistrza) – stryj Marka Kondrata, Michał Pluciński (w roli polskiego granatowego policjanta), Tadeusz Żelski (jako minister Beck), Juliusz Łuszczewski i Stefan Golczewski (widzowie w kinie) i wielu innych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.