Ponad 70 lat temu, w środku II wojny, w niemieckich kinach królował film „Heimkehr”, który miał uzasadnić barbarzyńską agresję na Polskę. Było to prawdziwe arcydzieło nazistowskiej propagandy, za którym stał sam Goebbels. Film kręcono na granicy Mazur, w Chorzelach. Szczycieński landrat Victor von Poser wykorzystał to do „promocji powiatu”.

Heimkehr (4)

Budowa dekoracji

Zdjęcia do „Heimkehra” zaczęły się 2 stycznia 1941 roku w wiedeńskich studiach filmowych. Szybko jednak ekipa przeniosła się do Chorzel, gdzie zrealizowano sporą część zdjęć. Według filmowców, Chorzele łudząco przypominały autentyczne miasteczka na Wołyniu, w których miała się toczyć akcja filmu. W Chorzelach sama ekipa filmowa pracowała z przerwami od 6 lutego do czerwca 1941 roku. Jednakże w celu realizacji filmu już od listopada 1940 roku do wiosny 1941 roku przebudowywano cały chorzelski rynek i wybudowano szereg innych dekoracji, w tym most na rzece, której nie było. Wymagało to zatrudnienia przez wytwórnię filmową sporej ilości fachowców: murarzy, cieśli, stolarzy. Wiele tych prac wykonały niemieckie firmy budowlane ze Szczytna i okolic.

Wykład szczycieńskiego landrata

21 lutego 1941 roku do Chorzel przybył landrat szczycieński Victor von Poser w celu – jak sam to określił – „budowy mostów”.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.