Jezioro Głęboczek.

JEZIORO GŁĘBOCZEK

Jezioro Głęboczek leży w dorzeczu rzeki Omulwi i jest najdalej na południe wysuniętym jeziorem "łańcucha" jezior Pidunia i Rekownicy. Znajduje się we wschodniej części rozległych Lasów Napiwodzkich - powiat Szczytno, gmina Jedwabno.

Hej, wędki w  dłoń!

Jest ostatnim i chyba najpiękniejszym akwenem opisywanego "łańcucha". Powierzchnia jeziora wynosi 25,05 ha, a głębokość maksymalna 21,4 m (średnia 7,2 m). Rybacki typ jeziora - sielawowe.

Jezioro ma wspaniałą, przejrzystą wodę podczas całego roku. Dno i ławica przybrzeżna - piaszczyste, miejscami kamieniste. Roślinność wodna wynurzona, składa się głównie z trzciny, która tylko w niektórych partiach jeziora porasta jego brzegi. Roślinność zanurzona miękka, pokrywa miejscami ławicę przybrzeżną tylko od strony zachodniej i północnej. Od strony południowo-wschodniej ławica wolna jest od roślinności i pokryta piaskiem.

Jezioro ma kształt nieregularny, wydłużony z północnego wschodu na południowy zachód, gdzie znajduje się niewielka zatoka. Brzegi akwenu są przeważnie wysokie i pagórkowate, porośnięte pięknym, sosnowym lasem, tylko wzdłuż samej linii brzegowej, poza kąpieliskiem, rosną również drzewa liściaste - brzozy i olchy. Od strony południowo-wschodniej, na wysokim brzegu, znajdują się dość rozległe pola biwakowe z prowizorycznymi, drewnianymi wiatami.

Ichtiofauna jeziora jest bardzo bogata. Choć jezioro jest typu sielawowego, występuje w nim dość licznie sandacz. Znaczna jest populacja okonia, szczupaka, leszcza, płoci, wzdręgi i krąpia, trafia się spory węgorz.

Jezioro jest połączone rowem z jeziorem Konik. Sieć rowów i struga łącząca jeziora ma korzystny wpływ na migracje i rozwój ryb w poszczególnych akwenach.

Najlepsze okresy połowu ryb w jeziorze to wiosna i jesień. W lecie, z uwagi na wspaniałe walory turystyczne akwenu, jest on masowo odwiedzany przez wczasowiczów, którzy biwakują nad jeziorem, kąpią się i uprawiają sporty wodne. Wędkowanie jest wówczas utrudnione.

Najlepsze wyniki wędkarskie uzyskuje się łowiąc z łodzi, które najlepiej przytransportować ze sobą, nad jeziorem bowiem nie ma żadnych możliwości ich wypożyczenia.

Należy również zaznaczyć, że okoliczne lasy bogate są w runo leśne, szczególnie jesienią słynne tu są zbiory borowików i podgrzybków.

Dojazd do jeziora drogą 598 Wielbark-Głuchy-Wesołowo, przed Rekownicą skręcamy w prawo w leśną drogę - zgodnie z drogowskazem "do biwaku nad jeziorem" około 400 m.

Marian Paruzel

2003.07.30