Jezioro Tejsowo.

JEZIORO TEJSOWO

Jezioro Tejsowo to propozycja na koniec lata i początek jesieni. Wiadomo bowiem, że szczupaki i okonie w tym okresie biorą bardzo dobrze na spinning i żywe rybki przynętowe, które znów zgodnie z nowymi przepisami możemy stosować.

Hej, wędki w dłoń!

Dojazd do jeziora: Szczytno - Orżyny - Rańsk - Jeleniowo i dalej leśną drogą w kierunku wschodnim do pola biwakowego zlokalizowanego na brzegu północnym. To niezbyt duże leśne jezioro połączone jest z ciekami z innymi większymi jeziorami. Umożliwia to migracje ryb z większych akwenów do jeziora Tejsowo na tarło i żerowiska, co zwiększa jeszcze jego atrakcyjność.

Dane morfometryczne jeziora: powierzchnia - 33,42 ha, głębokość maks. - 15,8 m, długość maks. - 925 m, szerokość maks. - 400 m, wydłużenie - 2,3, śr. szerokość - 332, objętość w tys. m3 - 1356,7, wysokość położenia n.p.m. - 131,9 m.

Typ jeziora linowo-szczupakowy, kształt jeziora zbliżony do prostokąta. Położenie w stosunku do stron świata z północnego wschodu na południowy zachód. Jezioro leży w malowniczej dolinie, na odludziu. W promieniu 2 km od jeziora nie ma żadnych zabudowań, około 2500 m na północny wschód leży wieś Machary. Na płaskich i podmokłych pobrzeżach od strony wschodniej i zachodniej rozciągają się łąki oraz kępy leśne. Pozostałe brzegi, zwłaszcza północne, są wyższe i otoczone lasem. Ławica przybrzeżna jeziora dość szeroka o łagodnym spadku, jedynie od strony północno-zachodniej jest krótka i stroma. Roślinność wodna dobrze rozwinięta; na brzegach oczerety, a dno pokryte łąkami roślinności zanurzonej. Przy zachodnich krańcach jeziora wpływa doń rzeczka Babięty (Babant), która płynie z jeziora Babięty Małe, tam też uchodzi mała struga Krawno, odwadniająca małe jezioro Kał (Kały) - 9,0 ha, typu linowo-szczupakowego. Ze wschodniego zaś krańca Tejsowa wypływa rzeczka Babięta, która kilometr dalej uchodzi do babięckiej strugi. W jeziorze występuje szczupak, lin, okoń, leszcz, płoć, wzdręga, karaś, krąp, węgorz i inne. Najlepsze wyniki wędkarskie w połowie ryb drapieżnych uzyskuje się w maju, na początku czerwca oraz w jesieni. Pozostałe gatunki ryb biorą dobrze od wiosny do jesieni. Łodzie do połowu należy przywieźć z sobą, nie ma żadnych możliwości ich wypożyczenia nad jeziorem. Dobre miejsca na biwak znajdują się tylko na brzegu północnym. Dojazd do jeziora: Szczytno - Lemany - Stare Kiejkuty - Babięta - kilka metrów za Babiętami w lewo do wsi Machary. Z Machar drogą gruntową przez pola i lasy na południowy zachód.

Marian Paruzel

2003.08.06