Jest atrakcyjnym jeziorem Mazur Południowych. Leży na północno-zachodnich krańcach powiatu Szczytno. Jest wąskie i mocno wydłużone, o brzegach wysokich i stromych, otoczone kępami lasu, polami, a w północnej części łąkami. Z południowo-wschodniego akwenu wypływa rów łączący jezioro z małym, podłużnym, śródleśnym jeziorem Krzywek.
Woda w Giławskim jest przejrzysta, dno pokryte warstwą mułu, miejscami piaszczyste, a ławica przybrzeżna stosunkowo krótka. Brzegi porasta roślinność wodna wynurzona, przeważnie trzcina, a na plosie porozrzucane są niezwykle malownicze kępy grzybienia białego.
Populacja ryb jest bardzo bogata, ponieważ w Giławskim rzadko prowadzone są odłowy sieciowe. Występują tu: amur, okoń, szczupak, lin, płoć, krąp, leszcz, wzdręga, węgorz. Najbardziej liczne jest pogłowie okonia, szczupaka i lina. Ryby te osiągają duże rozmiary, mimo że powierzchnia i głębokość jeziora nie jest wielka. Drapieżniki najlepiej biorą na początku sezonu i jesienią. Najlepsze wyniki rokuje wędkowanie z łodzi. Ale łódź należy przywieźć ze sobą, na miejscu nie ma wypożyczalni. Najlepsze brania ryb białych i węgorzy notuje się od wiosny do początku jesieni. Okonie i płocie można łowić również w okresie zimy spod lodu. Najskuteczniejsza jest ochotka na małej mormyszce.
Dane morfologiczne jeziora: powierzchnia całkowita 25,84 ha, głębokość maksymalna 4,60 m, długość 1500 m, szerokość 250 m, objętość w tys. m3 - 1126,3, wysokość nad poziomem morza 142,8 m. Typ jeziora linowo-szczupakowy. Położenie w stosunku do stron świata z północnego wschodu na południowy zachód.
W najbliższej okolicy znajdują się interesujące pod względem wędkarskim jeziora Serwen i Kawa.
Marian Paruzel
2003.10.01